Kliimamuutuste tõttu võib Zika viirus hakata levima põhjapoolsetel aladel

Sääsed kannavad soojades piirkondades edasi Zika viirust, mille vastu vaktsiini pole. Kliimamuutustest põhjustatud temperatuuri tõusu tõttu võib aga Zika viirus hakata levima ka põhjapoolsetel aladel.

Marcus Blagrove Suurbritanniast, Liverpooli ülikoolist ja tema kolleegid vaatasid kahte sääseliiki, kes suudavad Zika viirust edasi kanda. Uuritavad sääseliigid on levinud just parasvöötmelises kliimas.

Teadlased uurisid, milline on Zika viirusesse nakatunud sääskede eluiga ja viiruse nakkavus erinevatel temperatuuridel. Uuringust selgus, et viirus asus putukate süljenäärmetes ja sääsed on nakkusohtlikud, kui õhutemperatuur on 19 kraadi ja kõrgem. 

Kuna sääsed ei suuda ise oma kehatemperatuuri reguleerida, on nende kehatemperatuur võrdne teda ümbritseva keskkonnaga. Mida soojem on keskkond, seda soojem on ka sääsk ja seda tõenäolisemalt saab levida ka Zika viirus. Seetõttu on sääskedega levivaid viiruseid rohkem soojemates piirkondades ja eriti kuumal ajal.

Praegu on Euroopas ainult mõned üksikud piirkonnad Vahemere ääres, kus on piisavalt soe selleks, et Zika viirusel oleks võimalik levida.

Kõige kehvema üleilmse soojenemise stsenaariumi korral suureneks uurijate mudeli kohaselt 2080. aastaks Zika viiruse oht Lõuna- ja Ida-Euroopas, USA põhjaosas, Põhja-Hiinas ja Jaapani lõunaosas. Seetõttu soovitab uuringu juhtivautor Marcus Blagrove, et just soojematel aastatel võiksid poliitikakujundajad kaaluda sääskede populatsiooni vähendamist.

Autorid kirjutavad uuringu tulemustest Briti Kuningliku Seltsi toimetistes.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: