Soojenev kliima ajab alligaatorite soosuhte paigast

Aastaks 2100 võib 98 protsenti kooruvatest Ameerika alligaatoritest olla emased.
Aastaks 2100 võib 98 protsenti kooruvatest Ameerika alligaatoritest olla emased. Autor/allikas: David Clode/Unsplash

Kui kliima soojeneb, siis võib krokodillide ja alligaatorite sooline tasakaal kõvasti paigast nihkuda. Tulemuseks võib olla nende teravhambuliste loomade sigimisedukuse järsk langus.

Pesas valitsev temperatuur määrab paljudel roomajatel, kui palju koorub munadest poisse ja kui palju tüdrukuid. Ameerika alligaatorite puhul on varasemates uuringutes tuvastatud, et pesatemperatuuri vahemikus 32,5 kuni 33,5 °C kraadi koorub rohkem isaseid alligaatoripoegi, külmemates ja soojemates oludes aga rohkem emaseid.

Samantha Bock Athensis asuvast Georgia Ülikoolist ja ta kolleegid mõõtsid kaheksa aasta jooksul Floridas ja Lõuna-Carolinas 86 alligaatoripesa temperatuuri. Nad panid kirja ka sama päeva õhutemperatuuri pesapaiga piirkonnas.

Ei olnud väga üllatav, et soojematel aastatel olid ka pesad soojemad. Kuid päris iseenesestmõistetav ega ka mitte tingimata lineaarne see seos ei ole, sest pesa temperatuur sõltub väga palju sellest, millisesse kohta alligaatoriema täpselt pesa teeb.

Beck ja kolleegid võtsid siis ette tulevasi kliimamuutusi prognoosivate mudelite tulemused ja jõudsid omaenda leitud seoseid arvesse võttes järeldusele, et kui kliima peaks pidurdamatult soojenema, siis soojenevad alligaatoripesad sajandi keskpaigaks keskmiselt sedavõrd, et suures ülekaalus hakkab neis kooruma isaseid alligaatoribeebisid.

Sajandi lõpuks aga soojenevad pesad veelgi ja see toob kaasa emaste alligaatoribeebide suure enamuse. Beck ja kaasautorid kirjutavad Kuningliku Seltsi toimetistes, et aastaks 2100 võib 98 protsenti kooruvatest Ameerika alligaatoritest olla emased.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: