Tugev rauasurumine näitab, milline on Maa tuum

Foto: Kevin Gill/Creative Commons/Flickr

Milline on meie maakera sügavaim sisemus, ei saa otseselt kuidagi vaadata, kuid nüüd on Jaapani teadlased teinud katseid, mis aitavad paremat pilti ette saada.

Yasuhiro Kuwayama Tokyo Ülikoolist ja ta kolleegid uurisid, kuidas käitub raud väga äärmuslikes tingimustes, sellistes, mis võiksid maakera keskmes valitseda.

Maakera läbivate seismiliste lainete analüüsist on varem järeldatud, meie planeedi tuum on väga tihe ja koosneb metallist, arvatavasti suurel määral rauast. Maa tuumas on kõrge temperatuur ja kõrge rõhk ning raud on tuuma välimises ehk pealmises osas kindlasti vedelas olekus.

Kuwayama ja ta kolleegid panid oma katses rauda kahe teemanditüki vahele ja hakkasid neid aegamööda kokku surudes survet üha tõstma.

See oli uudne katsemeetod, mis võimaldas mõõta raua tihedust ekstreemoludes täpsemini kui senistes samalaadsetes katsetes. Varem on rauale äärmuslikke tingimusi kohaldatud pigem äkitselt ja kiiresti.

Kuwayama ja kolleegid said tulemuseks, et puhta vedela raua tihedus sellisel rõhul ja temperatuuril, mis peaks maakera tuuma välimises osas valitsema, on umbes 7,5 protsenti suurem kui välistuuma tihedus seismiliste lainete analüüsi põhjal tegelikult olema tundub.

See näitab nende väitel, et välistuum peab peale raua sisaldama veel ühte või mitut kergemat elementi. Praegu levinud teooria järgi koosneb maakera välistuum peamiselt raua ja nikli segust. Nikkel on aga elemendina rauast isegi natuke raskem. Nii et mõistatusi jätkub.

Oma uuringust kirjutavad Kuwayama ja kaasautorid ajakirjas Physical Review Letters.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: