Kobra geeniuuring annab lootust leida maohammustusele vastumürki

Foto: Somasekar Seshagiri

Kobra hammustus ei ole naljaasi, sest kobra on üks maailma mürgisemaid madusid. India ja Ameerika teadlased on nüüd aga järjeldanud kobra genoomi ja saanud senisest rohkem jälile põhjustele, miks kobra mürk nii kange on.

Somasekar Seshagiri Bangalore'is asuvast teadusasutusest SciGenom ja ta kolleegid analüüsisid kobra genoomimaterjali neljateistkümnest eri tüüpi koest ja tuvastasid üle 23 000 valke kodeeriva geeni.

Erilist tähelepanu pöörasid nad kobra põses paiknevale mürginäärmele ja avastasid 19 geeni, mis nende sõnul aitavad selle mao mürki erakordselt toksiliseks teha. Neil õnnestus leida ka peaaegu kõigi nende geenide kodeeritud valgud.

Mürgimao hammustuse tagajärjel sureb maailmas igal aastal enam kui 100 000 inimest, umbes pooled neist Indias. Kobra mürgigenoomika paremast tundmisest on loodetavasti abi sünteetiliste vastumürkide väljatöötamiseks, mis võiksid olla tõhusamad ja odavamad kui praegu kasutusel olevad vastumürgid, mis tavaliselt pärinevad maomürki saanud loomadelt võetud antikehadest.

Seshagiri ja ta kaasautorid kirjutavad oma saavutusest ajakirjas Nature Genetics.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: