Satelliit mõõdab väikeste mereloomade pendelrännet

Foto: NASA/Timothy Marvel

Teadlased on kaugseire kaudu saanud enneolematult tervikliku globaalse ülevaate väikeste mereloomade ööpäevasest vertikaalsest pendelrändest.

Kalmaarid ja hiilgevähid ja muud loomakesed tõusevad igal ööl vetesügavusest pinnale, et süüa otsida, ja laskuvad hommikul taas, et päevavalges mitte suuremate loomade saagiks langeda.

Ameerika Ühendriikide ja Prantsusmaa ühine seiresatelliit Calipso on seda liikumist lidari abil vaadelnud alates aastast 2006.

Loomulikult ei registreeri satelliit üksikute loomakeste liikumist, kuid kui nad jõuavad suure massina ookeanivee paarikümne meetrisesse ülemisse kihti, siis jäävad nad kollektiivselt väga hästi pildile.

Seejuures on tähelepanu väärt, et algselt ei olnudki Calipso mõeldud mitte mereloomastiku liikumise seiramiseks, vaid atmosfääri uurimiseks. Alles töö käigus selgus, et ta saab hakkama ka väikeste mereloomakeste seiramisega.

Väikeste mereloomade igapäevane tõus ja laskumine on tähtis muu hulgas maakera süsinikuringe ja seega ka kliimamuutuse seisukohalt.

Kui loomad pinnal taimset planktonit söövad, ampsavad nad endasse ka planktonis sisalduvat süsinikku. Öösel eritavad nad süsinikku oma väljaheiteis sügavamatesse veekihtidesse, kuhu see ka pikemaks ajaks pidama jääb.

Mida täpsemini seda süsiniku liikumist kliimamudelites kajastada, seda usaldusväärsemad need mudelid on. Calipso kogutud andmete ja neist järeldatud teadmiste põhjal ongi võimalik siin täpsust ja usaldusväärsust suurendada.

Ajakirjas Nature kirjutavad sellest Michael Behrenfeld Ameerika Ühendriikide Oregoni Osariigiülikoolist ja ta kolleegid.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: