Puhkevad pungad annavad tihastele märku pesitsemisaja saabumisest

Foto: Clive Brown, Flickr.com

Sedamööda, kuidas kliima soojeneb, hakkavad linnudki varem pesitsema. Kuid rühm Briti teadlasi taipas küsida, mis asjaolud täpselt õigupoolest linde soojema kevade puhul tavapärasest varem pesitsema ajendavad.

Jack Shutt Edinburghi Ülikoolist ja ta kolleegid analüüsisid Šotimaa sinitihaste pesitsuspaigust kolme aasta jooksul kogutud andmeid.

Nad tuvastasid, et kõige selgemini seondub nii pesaehituse kui ka munemise aeg varakevadise keskmise öise õhutemperatuuriga.

Kuid tuli ka välja, et peale otsese temperatuurilugemi näitab munemisaja alguse väga hästi kätte ka esimeste kasepungade puhkemise aeg: mida varem pung puhkeb, seda varem tihane ka muneb.

Võimalik, et see seos tekib temperatuuri vahendusel — soojem kevad toob teineteisest sõltumatult varasemale ajale nii pungad kui ka munad.

Kuid seos on nii selge, et teadlased ei välista ka seda, et Šoti sinitihased hakkavad munemisaega paika sättima just nimelt siis, kui märkavad kaskedel pungi.

Oma andmeanalüüsist ja selle ajel sündinud mõtetest kirjutavad Shutt ja kaasautorid Briti Kuningliku Seltsi toimetistes.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: