Internet vajab Nobeli preemia asemel üha rohkem hullusärki

Internetihiiud.
Internetihiiud. Autor/allikas: Lionel Bonaventure/AFP Photo/Scanpix

Veebiavarusi kimbutava infosõja jätkudes pole välistatud üleskutsed saata see Rootsi toimuvate Nobeli pidustuste asemel vaimuhaiglasse, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Mõned aastad tagasi tundus paljudele, et internet, õigemini sellele rajatud infoteenus veeb on ära teeninud Nobeli rahupreemia. Kandidatuuri esitajate arutluskäik rõhutas info vaba liikumise positiivset mõju sotsiaalse ebavõrdsuse ja poliitilise vägivalla vastases liikumises ning maailma rahu lisamises.

Internet lõi uue võimaluse väikestel koduettevõtetel asetada kusagil maailma ääremaal oma kaup keset maailma laiutavale virtuaalsele letile suurte tootjate kõrvale. Analoogselt sündis ühe inimese arvamusest artikkel paberi asemel ekraanidele trükitud hiigelajalehes või kommentaar internetiraadios. Oktoobri alguses möödus 25 aastat esimesest blogist. Taskuhäälingute kuulamine ületab raamatute lugemist mäekõrguselt.

Uute teenuste esialgne kasv on metsik, sest nii tegijal kui ka tarbijal puudub kogemus. Kasutajate janu uue järele trumpab kaasneva ebamugavuse ja vabandab välja pakkujat koormava madala tõhususe. Süsteemi enda ülalpidamise sisemiste protsesside ja kasutajate maailma väliste tegurite koostoimel nähtus areneb ja võidab üha suuremat võimu maailmas toimuva üle.

Teistest tõhusamaks on Google'i kõrval osutunud sotsiaalmeedia teenused Facebook ja Twitter. Neist on kujunenud kaalukas alternatiiv traditsioonilisele ajakirjandusele hoolimata sellest, et teenuste pidajad püüavad ajakirjandusele asetatud vastutusest hoiduda.

Eufooriast kantud arenguperioodil puuduvad tärkavatelt probleemidelt teravad nurgad samal viisil, nagu ollakse armastuse tärkamise puhul nõrkuste osas pimedad ja antakse palju andeks. Ühel hetkel muutub suhe stabiilseks kooseluks ja kulgeb pahatihti kriisini. Siis meenub, et kriisi seemned esinesid kohe alguses, sest ideaalseid valikuid on liiga vähe.

Huvitava näite inforuumi suhte imelikumaks muutumisest pakub USA järgmiste presidendivalimiste ümber toimuv. Olemasolev ei taha ju kohta loovutada ja kasutab sotsiaalmeediat vastaste tümitamiseks. Demokraatidest vastasleer usub oma võidu võimalusse ja kasutab sotsiaalmeediat presidendi närvikava rikkumiseks. Facebook ning Twitter aga koguvad vihaenergiast sündivat raha.

Taoline äriplaan paistaks Exceli tabelis tulusana. Pärismaailm loob oma olemuslikus rikkuses teistsuguse pildi. Umbes nagu juba mainitud kooselu, kuhu lisandub aja jooksul häirivaid üksikasju. Facebooki ja Twitteri saatuseks oli pärast peamiselt toretseva sisuga infolevi ekstaasi kujuneda armunute asemel vihapidajate lasketiiruks, õigemini sõjatandriks. Ühtlasi tähendas see sattumist kummagi poliitilise armee viha sihtmärgiks. On ju nemad vastalise info levitajad. Igaüks võiks panna end nende olukorda ja vastata küsimusele, kas nad peaks püüdma lendavat laskemoona kinni pidada või lasta vastalistel seda teineteise suunas välja tulistada väsimiseni.

Praegu paistab, et valik on langenud viimase kasuks. Ametis oleva presidendi leeris valmis demokraatide üht juhtivat kandidaati Joe Bidenit mustav reklaam. Sisus pole terakestki tõtt, kuid seda ei õnnestu meediat vahendava platvormi pidajal infopraagi pähe minema pühkida. Audiovisuaalkunsti taiesel seisab, et selle on sobilikuks tunnistanud föderaalriigi president isiklikult.

Demokraadid pöördusid Facebooki ja Twitteri poole viidates, et nimetatud infopala koosneb eksitavast valeinfost. On ju lubanud need ettevõtted kontrollida maailmarahu nimel nende levis olevate faktide tõepärasust. Vastupidiselt oodatule teatasid mõlemad ettevõtted, et nad ei kavatse poliitilise valereklaami levikut takistada. Facebook selgitas, et kuna tegemist on poliitiku avaliku arvamusega, siis sellele suhtlusteele oma valijatega nemad liiklusmärke ei sea. Seis 1:0 demokraatide kahjuks.

Teise kuulsa demokraadist kandidaadi Elisabeth Warreni leer ammutas nördimusest konstruktiivset energiat. Nad koostasid reklaami, milles väidavad nad, nagu tahaks Mark Zuckerberg toetada olemasoleva presidendi ametis püsimist. Poliitilise eelistuse avalikustamine võib kahjustada tõsiselt ettevõtete meeldivust ja on börsiettevõtete puhul vägagi ebasoovitav.

Tõendid Zuckerbergi poliitilistest vaadetest puuduvad. Samas ei tohiks Facebook seda reklaami puudutada, sest tegemist on olulise poliitiku avaliku arvamusega. Kandidaat Warren on siiski korralik ja lisas reklaami teate, et öeldu ei vasta tõele. Nende soov on demonstreerida olukorra absurdsust.

Inimesele lootusetut tähenduse, selguse ja terviklikkuse otsingute arusaamatus jumalata ja igavese tõeta maailmas põhjustavad ängi ning masendust. Taolise olukorra jätkudes pole välistatud üleskutsed saata veebikeskkond Rootsi pidustuste asemel hullumajja.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: