Šampanjapudeli avamisel ületab süsihappegaas helikiiruse

Foto: G. Liger-Belair, D. Cordier and R. Georges/Science Advances

Kui šampanjapudelilt lendab kork, paiskub pudelisuust ülehelikiirusel välja külm gaasijuga. Pudelikaelas suure rõhu all olnud süsihappegaas jahtub ja kondenseerub järsult ning pahvatab pilvise joana.

Gérard Liger-Belair Prantsusmaalt Reims'i Reims Champagne-Ardenne'i Ülikoolist ja ta kolleegid uurisid nähtust 12 000 kaadrit sekundis filminud kiirkaameraga. Salvestiselt nähtus, et gaasijoas moodustusid iseloomulikud lööklained, nn Machi kettad, mis osutavad, et gaas liikus helikiirusest kiiremini. Machi kettaid on märgatud ka ülehelikiirusel liikuvate lennukite heitgaasides.

Teadlased panid ka tähele, et süsihappegaasi joa välimus sõltus šampanja temperatuurist – 30 ºC kraadi juures hoitud šampanja avamisel tekkisid suhteliselt suured süsihappegaasi jääkristallid, millelt valgus hajus justkui taevasteltki pilvedelt, mistõttu süsihappegaasi ja veeauru juga paistis valge või hallina. Kui aga avati 20 ºC soojakraadine šampanjapudel, siis tekkisid väiksemad kristallid, mis hajutasid eelkõige sinist valgust, nii et pudeliavamispilve ilmus lühikeseks viivuks sinakas helk.

Kirjas on see lugu ajakirjas Science Advances.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.</p

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: