Rohesäuts: arva ära, kes see on lüü-türr, nõmme-ämm, nahklapp

Foto: Didier Descouens/Wikimedia Commons

Kas oskate aimata, mis linnuliigile kuuluvad rahvapärased nimed nagu ööketraja, päevapetis, sääsekull ja kaeratsura, küsib Vikerraadio rubriik "Rohseäuts".

Selliselt nimetas vanarahvas tänavust aasta lindu, öösorri. Huvitavaid nimesi on salapärasel öölinnul vähemalt sada erinevat - näiteks kassikull, lüü-türr, vokilind, nõmme-ämm, laisklind, nahklapp.

Kõik annavad tunnistust mõnest tema iseloomulikust omadusest või tegevusest, mis on inimestele silma jäänud. Huvitav on ka öösorri ladinakeelne nimetus - Capri mulgus, mis tähendab otsetõlkes kitselüpsjat.

Ilmselt on paljud kuulnud öösorri nurruvat laulu või näinud teda autotulede valgel teel lösutamas, kuid lähemat tutvust on temaga õnnestunud sobitada vaid vähestel ja teadlasedki teavad öölinnu elust ja tegemistest Eestis vähe.

Teadke siis, et päevasel ajal istub öösorr tihti liikumatult maapinnal või puuoksal pikuti selle suunaga, mitte oksaga risti nagu linnud tavaliselt. Pimeduse saabudes suundub lind toiduotsingutele.

Tänu alalõualiigeste erilisele ehitusele saab öösorr oma noka väga laialt avada, justkui oleks tal suu kõrvuni. See aitab tal lennult putukaid tabada. Öösorri ülanoka tüvikul on rida pikki jäiku harjaseid justkui vurrud, mille otstarve on täpselt teadmata, kuid arvatakse, et need aitavad tabatud putukaid suhu suunata.

Pesa ta ei ehita, vaid muneb taimestikuta lohku maapinnal, vahel suisa metsaradadele. Öösorri silmad on suured ja linnu kohta ebatavaliselt liikuvad. Ta võib pead pööramata vaadata ka selja taha. Head öösorri aastat!

Rohesäutsu saab Vikerraadios kuulata argipäeviti kell 6.55 ja 11.20.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: