Noor täht on sisse soolatud

Foto: ALMA (NRAO/ESO/NAOJ); NRAO/AUI/NSF; Gemini Observatory/AURA

Orioni tähtkujus, meist 1300 valgusaasta kaugusel särab noor täheke, mis on ebatavaline selle poolest, et teda ümbritsev gaasi- ja tolmupilv sisaldab suures koguses tavalist keedusoola.

Keedusool ehk naatriumkloriid on meil Maa peal küll tavaline, kuid maailmaruumis laiemalt ei ole ta seda mitte. Varem on astronoomid kosmosest naatriumkloriidi leidnud ainult mõnel üksikul korral, ja alati hoopis väga vanade tähtede juurest, mis on oma välimised kihid juba eemale heitnud.

Nii olid Adam Ginsburg Ameerika Ühendriikides New Mexicos asuvast Socorro Observatooriumist ja ta kolleegid väga üllatunud, kui avastasid noore Orioni tähe ümber asuva gaasi- ja tolmuketta koosseisus suure rõngakujulise ala, milles spektrianalüüsi järgi leidub rohkesti nii naatriumkloriidi kui ka kosmoses sama haruldast kaaliumkloriidi.

Ginsburg ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Astrophysical Journal, et soolad on arvatavasti tekkinud tolmuosakeste lagunemisel.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: