Rändtäht tuleb Päikesele külla varem kui arvatud

Kunstniku kujutis tähest Gliese 710.
Kunstniku kujutis tähest Gliese 710. Autor/allikas: Steemit.com

Päikesesüsteemile läheneb suurel kiirusel teine täht, ja täpsustatud andmetel jõuab ta siia varem kui arvatud ning tuleb ka Päikesele lähemale kui arvatud.

Tähe Gliese 710 olemasolu on teada vähemalt aastast 1996. Ta asub meist praegu umbes 60 valgusaasta kaugusel ja tuhiseb meie suunas kiirusega 50 000 kilomeetrit tunnis.

Madridi Ülikooli astronoomid Raul de la Fuente Marcos ja Carlos de la Fuente Marcos on nüüd kosmoseteleskoobi Gaia kogutud vaatlusandmete põhjal täpsustanud varasemaid arvutusi ja leidnud, et Gliese 710 saabub Päikesesüsteemi äärealadele kõigest 1,29 miljoni aasta pärast.

Varasemate arvutuste järgi oleks meil olnud 70 000 aastat rohkem ehk 1,36 miljonit aastat aega kohtumisks valmistuda.

Kohtumist väga palju karta ei maksa, sest Gliese 710 ei tungi Päikesesüsteemi keskpiirkondadesse planeetide orbiite segi ajama. Hispaania teadlaste arvutuste järgi võib ta tee kulgeda läbi Päikesesüsteemi ääristava Oorti-Öpiku pilve või ka isegi sest pilvest napilt mööda.

Võib aga juhtuda, et rändtäht häirib kaugete komeetide liikumist, nii et neid sabatähti võib rohkem Päikesesüsteemi sisealadele sattuda ja mõni neist võib-olla ka Maale kukkuda.

Oma arvutuste tulemused avaldasid teadlased võrguvaramus arXive.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: