Eripärane täht on pärit teisest galaktikast

Täht LAMOST J1124+4535 asub Maast ligikaudu 22 000 valgusaasta kaugusel.
Täht LAMOST J1124+4535 asub Maast ligikaudu 22 000 valgusaasta kaugusel. Autor/allikas: China Daily

Astronoomid on avastanud meie Galaktikast omapärase keemilise koostisega tähe, mis arvatavasti pärineb hoopis kunagisest kääbusgalakikast, mille Linnutee on laiali ajanud.

Arvatakse, et Linnutee võibki olla tekkinud paljude väiksemate galaktikate ühtesulandumisel, kuid ei ole teada, kui palju ja missuguseid tähti on otseselt neist kunagistest kaaslasgalaktikatest pärit.

Qian-Fan Xing ja Gang Zhao Hiina Teaduste Akadeemiast ja nende kolleegid kirjutavad ajakirjas Nature Astronomy, et ses tähes on erakordselt vähe magneesiumi, mis muidu on kaheksas kõige levinum element universumis.

See-eest on tähes ebatavaliselt rohkesti raskemaid elemente nagu euroopiumi, kulda ja uraani.

Tähe keemiline koostis tuvastati tema valguse spektrijoonte põhjal. Mõõtmiseks kasutati eriti tõhusat spektroskoopiateleskoopi LAMOST, mis on tuntud ka Guo Shoujingi teleskoobina.

Selle Hiinas asuva teleskoobiga saab teha pilte, mille pealt on võimalik ühekorraga määrata 4000 tähe spektrijooni.

Teadlased loodavad, et kui teistest galaktikatest pärit tähti veel rohkem avastatakse, siis saame me Linnutee päritolust palju parema ettekujutuse.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: