Erinevalt varemarvatust sääsk kuuleb ja päris kaugele

Sääsk on pisike putukas, pole tal suuri kõrvu ega isegi trummikiletki, aga ometi ta kuuleb, ja nagu nüüd selgub, kuuleb üllatavalt hästigi.

Seni on teadlased arvanud, et kaugelt kostvate helide kuulmiseks on trummikile hädatarvilik, ja et sääsed kuulevad oma tillukeste karvakestega kaetud tundlatega ainult mõne sentimeetri kaugusele.

Ameerika teadlased on nüüd teinud katseid, mille põhjal väidavad ajakirjas Current Biology, et vähemalt Aafrika päritolu sääsed Aedes aegypti kuulevad mõnede sagedustega helisid lausa kümne meetri kauguselt, võib-olla kaugemaltki.

Sellesse sagedusvahemikku jääb selle liigi emaste sääskede lennuheli, aga ka näiteks inimkõne. See tundub päris loogiline, sest nii saavad isassääsed teada, kus emased on.

Võib isegi olla, et sääsed leiavad kõnekõmina järgi üles ka inimesed, kelle verd imeda. Vähemalt võib kaugeltkuulmine sääskedele toiduallika leidmisel abiks olla küll, ehkki praegustes katsetes seda ei uuritud.

Ron Hoy ja Gill Menda Cornelli Ülikoolist koos oma kolleegidega tegid katseid kajavabas kambris, kus mängisid isastele sääskedele ette sääskede lennuheli salvestisi ja vaatasid, mis nad selle peale teevad. Selgus, et emaste sääskede heli peale tõusid katsesääsed lendu, isaste heli peale enamasti mitte.

Teadlased ei piirdunud aga ainult käitumise jälgimisega, vaid mõõtsid, milliseid närvisignaale sääskede tundlad helide peale genereerivad. Nii selguski, et närvisignaale ajendasid ka kauged helid, sealhulgas inimkõne.

Kui tunneme paremini sääskede kuulmismeelt, mõistame kindlasti paremini sääskede elu ja oskame ehk isegi paremini vältida sääskede kantavate haiguste levikut. Kuid uuringu autorite seas oli ka helitehnolooge, kes otsivad võimalusi uute ja tundlikumate suundmikrofonide loomiseks.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: