Soros: tehisintellekti kriitikavaba kasutamine ohustab demokraatiat

Ungaris sündinud riskikapitalist ja filantroop George Soros.
Ungaris sündinud riskikapitalist ja filantroop George Soros. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/FABRICE COFFRINI

USA riskikapitalist ja filantroop George Soros hoiatas Davose majandusfoorumil demokraatlikke riike tehisintellekti kriitikavaba rakendamise eest nii tugeva sõnumiga, et öeldut võrreldi põletatud maa taktikaga, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Demokraatia ja türannia toituvad samast ainest. Selleks on informatsioon. Informatsiooni on püütud kontrollida esmalt alateadlikult, hiljem sihipäraselt. Antiik-Roomas asetati avalikkuse informeerimiseks väljakutele kivisse raiutud või metalli urgitsetud nappe sõnumeid. Natukene suurema efektiga olid käsikirjas valmind haruldased ja kallid pühakirjad. Mõlema probleemiks oli materjali nappus ja sellega seostuv piiratud lugemisoskus.

Teisalt andis taoline olukord sõnumi vahendajale võimu valitseda kirjaoskamatute masside üle. Trükimasina leiutamine langetas drastiliselt info talletamise hinda ja kannustas kirjaoskuse levikut. See äratas ühtlasi massides demokraatlikke instinkte. Vastupidiselt info hoolikalt rahvale doseerimisele siirdus see läbipaistvuse ja maailmapildi rikastumise läbi rahvale. Mõistagi polnud see võimulolijatele meelejärgi. Nii sai hoo sisse tänapäevani kestev võitlus meedia valitsemise üle.

Kirjeldatud ja kaugeltki mitteammendava lühiülevaate taustal paistab omal moel silma miljardärist finantsist ja filantroop George Soros. Ungaris sündinud juudisoost Sorost iseloomustab üks seltskond inimesi James Bondi varasemate filmide kuldses klotseris käega kassi silitava pahalasena. Räägitakse, et ta soovivat koondada maailma informatsiooni enda kätte. Selle mürgitamise järel avaneks tal võimalus infot massidele doseerides maailma valitseda.

Kriitikute seltskond on kirju. Sinna kuulub äärmuslasi igast ilma-, geomeetria-, anatoomia- või muul moel poliitika ja maailmavaadete maastikku kirjeldavalt teljelt. Ühise joonena paistab silma äärmuslus ja viha demokraatia vastu. Psühholoog võiks diagnoosida, et tegemist on projektsiooniga. Käitumisnähtusega, milles püüab indiviid end alateadlikult kaitsta, salates teatud sundide olemasolu ja omistades neid oma vastastele.

Võimalik, et Sorose-vastaseid meeleolusid levib ka IT-valdkonnas. Eriti pärast seda, kui silmapaistva isiku suust kostus tehisintellekti arendamisega seotud hoiatusi. Mõnede vaatlejate hinnangul oli 88-aastase mehe sõnum sedavõrd tugev, et öeldut võrreldi põletatud maa taktikaga. See tähendab, et ta ei looda ülejäänud elu jooksul kriitikaga kostitatud subjektidega enam sõbruneda.

Tõele au andes polnud Davoses maailma liidrite kokkusaamisel väljaöeldu teraviku ees tehnoloogid. Selleks olid teatud poliitikud. Samas peaks iga piisava nutikusega tehisintellekti arendaja omama vastutust laiemas mõttes, kui on reguleeritud seda töösuhtega – kui tööandjaks pole mõni Hiina ettevõte.

George Sorose kõne kordas osaliselt möödunud aastal samas kohas peetud ettekannet, Toona hoiatas ta demokraatiaid suurte IT-ettevõtete tekitatud ohu eest, nimetades viimaseid kasiinopidajateks. Soros rõhus eelmisel talvel meediat haaranud sotsiaalmeedia sõltuvuse teemale, süüdistades suurte IT-teenuste ja tehnoloogiate loojad, et nad ei hooli inimlooma nõrkusi ekspluateerides inimestest, vaid ainult nende rahast.

Hoolimata viitest eelmisele talvele pole probleem jõudnud ajaloo prügikasti. Tänavuse sõnavõtuga seostub aastatagune juhtum, milles paljastas ühe online-mängukeskkonna äristrateegia dokumendileke kava, kuidas otsitakse tehisintellekti abil kasutaja käitumismuudatusi analüüsides temas haavatavuse hetki, et pakkuda talle just siis mitmesugust ostlemisinfot.

Seekord keskendus Sorose tähelepanu tehisintellekti piiritule ja kriitikavabale rakendamisele Hiinas. Avatud ühiskonna eestkostja süüdistas otseselt sealset riigijuhti Xi Jinpingi soovis hoida riik ühe partei võimu käes. Ta hoiatas avatud ühiskondi ähvardavast surmaohust, mis kaasneb tehnoloogilise kontrolli, masinõppe ja tehisintellekti instrumentide repressiivsete ühiskondade kätte andmisega.

Konkreetse näitena kirjeldas ta Hiinas arendatavat kõiki kodanikke hõlmavat sotsiaalse krediidi andmebaasi. Selle kasutuselevõtmine allutaks indiviidid jätkuvale ühe partei truudust analüüsivale kontrollile ja vajadusel ümberkasvatamisele. Taoline tehnoloogia kõrvaldaks viimasedki vaba ühiskonna eksisteerimise alused. Hiinas arendatavat süsteemi veel tervikuna ei eksisteeri, aga selle tehnilise võimaluse loomise võtmed on suurte IT-ettevõtete käes, märkis Soros.

Poliitiliselt erakordselt terav ettekanne viitas teistelegi ebademokraatlike riikide IT-mahhinatsioonidele, vihjates sealhulgas USA presidendivalimistega kaasnenud manipulatsioonidele. Näidete raskus lasus siiski eeskätt Hiinal. Ettekande lõpp oli rahumeelse majandusfoorumi kohta tavatu poliitilise sõnumiga. Soros hellitas lootusi ajast, kui võimul pole Trumpi ega Xi-d, sest alles siis tärkaks võimalus suurte kübervõimekusega riikide koostööks konfutsiuslikult humaanse ja ratsionaalse valitsemismudeli traditsioonis.

Sorose ettekannet võib käsitleda ennast tõestava testina, mille teatud otsingumootorites mitte leidmine ongi sõnumi sõnumiks.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: