Must auk pöörleb ülimalt kiiresti

Astronoomid on avastanud meie Galaktikast musta augu, mis pöörleb oma kujuteldava telje ümber peaaegu et maksimaalse võimaliku kiirusega.

Mayukh Pahari Inglismaalt Southamptoni Ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Astrophysical Journal, et tähe massiga must auk nimega 4U 1630-472 pöörleb kiirusega, mis on umbes 92-95 protsenti teoreeriliselt suurimast pöörlemiskiirusest.

Musta auku langev aine on nii kuum ja liigub nii suure kiirendusega, et kiirgab välja eredaid röntgenkiiri, mida astronoomid teleskoobiga nägidki.

Einsteini üldrelatiivsusteooria järgi muundab kiirelt pöörlev must auk enda ümber aega ja ruumi teistmoodi kui mittepöörlev must auk. Need muundused jätavad musta auku langeva aine kiiratud kiirgusesse oma jälje, mida astronoomid suudavad sealt mõnikord ka välja lugeda.

Väljalugemine ei ole enamasti üldsegi lihtne, kuid praegusel juhul said teadlased sellega hakkama, sest musta augu ümber ei olnud väga palju muud, nii-öelda kõrvalist ainet, mille kiirgus oleks jälje väljalugemist kõvasti seganud.

Tulemus on tähtis, sest seni on õnnestunud nii täpselt määrata ainult umbes viie kiiresti pöörleva musta augu pöörlemiskiirust. Kui meil aga musta augu pöörlemiskiirus ja mass käes on, siis on meil põhimõtteliselt ka kõik muud musta augu omadused teada.

Musti auke tasub uurida, sest saadud teadmiste põhjal võime loodetavasti teha tähtsaid järeldusi maailmakõiksuse ja alusfüüsika kohta.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: