Plastsaaste on jõudnud ka piraajade kõhtu

Foto: Tino Strauss / Wikimedia Commons

Plastsaaste jätkab maailmas oma võidukäiku. Nüüd on teadlased leidnud seda ollust isegi niivõrd ürglooduslikust paigast kui Amasoonase jõgikond.

Marcelo Andrade Brasiiliast Pará osariigi ülikoolist koos oma kolleegidega leidis plastiosakesi paljude Xingu jõest püütud kalade kõhust, 80 protsendilt kõigist uuritud liikidest.

Xingu jõgi on Amasoonase lisajõgi ja kalaliikide poolest väga rikas. Plasti leidus seejuures nii taimetoiduliste, segatoiduliste kui ka lihatoiduliste kalade nagu näiteks piraajade kõhus.

Andrade ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Environmental Pollution, et kalade kõhust võis leida enam kui kümmet sorti plastiosakesi. Neist plastisortidest tehakse muu hulgas kilekotte, pudeleid ja kalapüügivahendeid. Küllap see kalakõhuplast siis suures osas neist asjadest lõppkokkuvõttes pärineski.

Leitud plastitükikesi oli musti, valgeid, punaseid, siniseid ja läbipaistvaid, suuruselt aga üks kuni 15 millimeetrit. Küllap oli väiksemaid ka, aga neid teadlased oma meetodiga ei leidnud.

Teadlaste sõnul oli plastsaaste avastamine ebameeldiv üllatus. Nad ei hakanud Xingu kalu alguses uurima mitte plasti pärast, vaid eesmärk oli paremini tundma õppida kalade toitumisökoloogiat.

Selgus aga, et sellessegi ökosüsteemi oli tunginud kutsumata külaline, inimtekkeline saaste, üleilmne nuhtlus plast.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: