Vaalaliha on aidanud jääkarudel sooje aegu üle elada

Foto: Chris Collins/Heritage Expeditions

Alati kui Maakera kliima soojeneb, läheb jääkarude elu raskeks. Merejää kahanedes on raskem hülgeid jahtida. Nüüd on teadlased avastanud, et soojemaid aegu on jääkarudel üle elada aidanud vaalaliha.

Kristin Laidre Ameerika Ühendriikides Seattle'is asuvast Washingtoni Ülikoolist ja ta kaaslased rehkendasid välja, et ühest grööni vaalast saavad jääkarud sama tublisti söönuks kui 1300 viigerhülgest.

Laidre uurimisrühma teadlased analüüsisid mitme Atlandi ookeani vaalaliigi arvukust ja nende isendite osakaalu, kes surres ei vaju mere põhja, vaid jäävad pinnale hulpima ja kanduvad lõpuks randa. Mõnes paigas uhuvad lained randa nii palju vaalakorjuseid, et jääkarud ei jää jää kadudeski suuremasse nälga.

Kuid Laidre ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Frontiers in Ecology and the Environment, et kui kliima üha edasi soojeneb, siis ei tarvitse neist vaaladest enam piisata.

Kasuks ei tule seegi, et inimesed on vaalu merest kõvasti vähemaks püüdnud ja ehitanud rannajooned oma rajatisi täis, ehk nagu nad ise ütlevad, rannapiirkondi arendanud, nii et jääkarud ei pääse vaalakorjustele enam hästi ligi.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: