Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tallinna loomaaed aitab rikastada euroopa naaritsate populatsiooni

Tallinna loomaaed aitab rikastada euroopa naaritsate populatsiooni, vahetades naaritsaid Hispaanias asuva euroopa naaritsa paljunduskeskusega. Kunagi laialt Kesk- ja Ida-Euroopas levinud euroopa naarits on väljasuremisohus ning Eesti kõige ohustatum imetaja.

Tallinna loomaaias elab 105 euroopa naaritsat. Nende kodukohta loomaaia külastaja ei pääse, kuigi seal toimuvad olulised kohtumised, millest mõni on juba aidanud päästa Hispaanias elavate euroopa naaritsate populatsiooni, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Euroopa naarits on kriitiliselt ohustatud liik, kelle jaoks on loodud kaks tehispopulatsiooni. Üks on ida populatsioon, kuhu kuuluvad ka Tallinna loomaaia loomad, ja teine on lääne populatsioon, kuhu kuuluvad Hispaania loomad. Just see Hispaania populatsioon on üsna väike ja seal toimub geneetilise mitmekesisuse kadu üsna kiiresti," selgitas Tallinna loomaaia liigikaitse spetsialist Kristel Nemvalts.

Kevadel vahetasid Tallinna loomaaed ja Toledos asuv euroopa naaritsa paljunduskeskus omavahel emaseid loomi. Eestist saadeti Hispaaniasse kolm ja siia tuli kolm naaritsat.

Siinsete naaritsatega paljundamise tulemusel sündis suvel Tallinnas viis naaritsalast, kellest kaks saadeti eelmisel nädalal Hispaaniasse.

Nemvalts ütles, et geneetilise mitmekesisuse suurendamiseks on plaan tulevikus kaks populatsiooni ühendada, loomi aeg-ajalt vahetades.

Euroopa naarits on väljasuremisohus tänu temalt elukoha ära võtnud võõrliigile - ameerika naaritsale.

"Eestis võib euroopa naaritsaid näha Hiiumaal. Hiiumaal elavad need naaritsad, kelle meie oleme loomaaiast sinna saatnud. Küll viimasel paaril aastal me ei ole naaritsaid sinna viinud, kuna nad juba paljunevad seal ise," rääkis Nemvalts.

Kevadel tehakse taas seiret, et näha, kas Hiiumaale on vaja uusi asukaid viia. Hiiumaal kaitseb euroopa naaritsaid ameerika omade eest meri.

Tallinna loomaaia kõigil euroopa naaritsatel on nimed, neid pannakse temaatiliselt ja sel aastal pakkusid eesti-hispaania segaperedest sündinud naaritsatele nimesid loomaaia külalised.

"See pesakond, mis oli Hispaania tüdrukutel sündinud, oli vaprate ja ilusate pesakond ehk siis Ridge ja Eric jäid siia," ütles Nemvalts.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: