Kirik kinnitab – Amazoni aktsiate omamine pole patt

Canterbury peapiiskop Justin Welby.
Canterbury peapiiskop Justin Welby. Autor/allikas: Simon Dawson/REUTERS/SCANPIX

Canterbury peapiiskop Justin Welby nuhtles Amazoni riigimaksudest kõrvalehiilimise ja töötajate ebaõiglase kohtlemise pärast, kuid ettevõtte aktsiatest anglikaani kirik loobuda ei kavatse, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Patt tähendab taevaliku seaduse rikkumist. Need seadused ei ole inimese loodud, vaid sünnivad suurema väe poolt. Selle päritolu võib olla inimesele arusaamatu. Seetõttu peetakse neid ülimuslikuks ega ole allutatavad maiste elanike tahtele.

Ilmalik on publik paremini tuttav kristlikust õpetusest tuntud seitsme kardinaalse patuga tänu filmile "Seitse", milles lahendavad Morgan Freemani ja Brad Pitti kehastatud detektiivid seeriamõrvari juhtumit. Uhkus, ahnus, lõbu, kadedus, aplus, viha ning laiskus on igale elavale inimesele tuttavad kaaslased ja pakuvad seetõttu hingekarjastele lõputult tööd.

Canterbury peapiiskop ja Inglismaa Kiriku pea Justin Welby nuhtles pattude pärast Amazoni. Kirikujuhi moraali häiris suure ettevõtte riigimaksude tasumine või siis mitte-tasumine. Inimeste lõbu, apluse, ahnuse ja isegi kadeduse deemoneid toitev äri kulgeb online-maailma piirideta keskkonnas erakordse tõhususega.

Aastakümneid linnade kallimatel pindadel sama äri ajanud ettevõtted langevad Amazoni efektist nagu needusest hammustatuna. Võrreldes interneti virtuaalse letiga on maa külge aheldatud poodides kaupade valik väiksem, hinnad kõrgemad ja linna keskse asukoha tõttu pika ning tihti kuluka sõidu kaugusel. Amazonist saab kauba kätte voodist tõusmata. Kuid kõige suuremaks ostuisu äratajaks on veebipoodide tõhususest tulenevad odavamad hinnad.

Tõhususe püüdluste loomulikuks osaks on kokkuhoidlikkus maksude tasumisel. Sama teevad või vähemalt soovivad ilmselt kõik ettevõtted, aga suurtele leidub märgatavaid eeliseid. Seda osaliselt liikmete ja raha poolest rikaste ametnike armeest tulenevalt, aga samas nõustuvad ka riigid ise igasuguste kompromissidega, meelitades suurettevõtteid rajama anda juurde omi üksuseid, et need palkaksid kõrgelt kvalifitseeritud kohalikke spetsialistide, mis mõjuks positiivelt riigi mainele edukate ettevõtete kasvukeskkonnana.

Täismääraga maksutavale ettevõtlusele on taoline protežeerimine kahjulik. Eriti kui lisada, et suured külalised ostavad neist edukamad üles ja omastavad kohalike maksude najal loodud intellektuaalse omandi. Seetõttu sätestas Euroopa liidu kohus 2017 aastal, et Iirimaa nõuaks Apple käest välja 15,2 miljardit dollarit saamata maksudena. Kuid selle asemel, et asuda saadud volikirjaga Apple käest miljardeid nõudma, otsustasid iirlased raha saamise vaidlustada. Olukord meenutab kurikuulsat Stockholmi sündroomi, milles hakkavad pantvangid vangistajaid politsei eest kaitsma.

Canterbury peapiiskop esindab talupojalikumat mõistust ja manitses Amazoni ning teisi suuri online-kauplejaid kirjeldatud püüdlustest minimeerida või vältida kohalikke makse. Piiskop oli tusane ka riigi peale, kes laseb väidetavalt sellel kõigel juhtuda. Sellise maksusüsteemi juures on midagi valesti, täpsustas kiriku juht.

Ta osutas asjaolule, et kuna ettevõtted hoiavad palgad madalatena ja hiilivad maksudest kõrvale, peavad kohalikud võimud tegelema nende töötajate heaolu subsideerimisega. Maksumaksjaid parasiteerides ei maksa need ettevõtted riigikaitse, turvalisuse, õigussüsteemi, tervishoiu, võrdsete võimaluste ega hariduse eest. Ehk sisuliselt kõige eest, mis võimaldab neil antud territooriumil äri ajada. Otseselt sõnadesse panemata on ilmne, et piiskop vihjas suuri ettevõtteid saatvale ahnuse patule.

Kirik on samuti majandusorganisatsioon ning tegeleb oma varade hoidmise ning kasvatamisega. Vabade rahaliste vahendite kasvatamiseks kasutab Inglismaa Kirik sarnaselt paljudele erinevaid investeerimismeetmeid. Eelmise aasta majandusaruandest selgub, et kirik on investeerinud paarikümnesse globaalsesse ettevõttesse, sealhulgas Amazoni aktsiatesse. Igati tark tegu arvestades aktsiate hinna sihikindlat tõusu.

Küsimusele, kas kirik kavatseb Amazoni aktsiatest loobuda, vastas jumalakoja esindaja, et nad peavad tõstatunud probleemi lahendamisel kõige efektiivsemaks võimaluseks kuulumist aktsionäride ringi. Seega ei saa vähemalt viha ega laiskust kiriku patuks lugeda.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: