Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pärnu jõest leiti uus kalaliik

Pärnu jõest püüti esimene mõrukas - väike kala, kelle siiajõudmist oodati ammu. Nüüd on esimeste püüdjate rõõm suur, sest kala saab ka meie andmebaasidesse kanda.

Allveekalapüügiga tegelev Sergei Põlme on esimene, kes mõrukat Pärnu jões märkas. Bioloogina ta teadis, et see kala peaks juba ka Eesti jõgedes olema, aga seni polnud keegi selle püüdmisest teatanud. Niisiis tuli olla esimene, kes mõruka kinni püüab, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Võtsin ühendust tuttavate kalauurijatega, et minu vaatlusest üksi ei piisa. Ja siis läksime ja püüdsime kinni jah. No ikka tore juhus selline, et sai ka midagi avastada Eesti jaoks uut," ütles Põlme.

Kala on umbes kümne sentimeetri pikkuna, aga näeb oma sillerdavate soomustega atraktiivne välja. Kalateadlased ootasid mõruka Eestisse jõudmist juba ammu.

"Me kahtlustasime, et ta võiks olla, sest Lätis on. Siis hakkasime juba 15 aastat tagasi jahti pidama talle, ei olnud edu. Kuni siiani, kui siis ühel päeval Sergei andis meile teada, et üks mõruka moodi kala on leitud. Aga kuni ei ole kinni püütud, seni ikka andmebaasidesse teda ei saa panna," rääkis Eesti Loodushoiu Keskuse kalateadlane Meelis Tambets.

Mõrukas on huvitava eluviisiga kala, sest koeb jõekarpidesse, kus vastsed arenevad. Nimi aga tuleb kala mõrust maitsest, nii et söögiks see ei sobi.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: