Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Loodusmuuseumi näitus annab ülevaate liblikate armuelust

Milline on liblikate armuelu ja kuidas õige kaaslase leidmine välja näeb, sellest saab sõna otseses mõttes detailse ülevaate Eesti loodusmuuseumi väikeselt näituselt.

Kevad on ajast aega seostunud armumisega ja armumine kirjeldusega "justkui lendaksid liblikad kõhus". Kuidas aga liblikad selle kõige õigema leiavad?

"Neil on lõhnataju väga hästi arenenud. Mõned liigid tunnevad isegi 10 kilomeetri kauguselt lõhna ära. Kui isaliblikas lendab emaliblika suunas ja leiab ta üles, siis on jälle lähilõhn tähtis," rääkis loodusmuuseumi entomoloog Aare Lindt.

Mõned liblikaliigid on välimuse poolest vaata et äravahetamiseni sarnased ja siis tehakse liikidel vahet genitaalide põhjal ning need on erinevalt imetajatest vägagi erineva kuju ja suurusega. Just neid armulukke ja -võtmeid loodusmuuseumi näitusel suurendatult näha saabki.

Eestis elab üle 2400 liblikaliigi ja kliimasoojenemine toob igal aastal mõne lõunapoolsema liigi juurde, kuid samas kolivad külmalembesemad liblikad Soome põhjaaladele.

Kui praegu lund maas ei oleks, võiks suure tõenäosusega kollaseid lapsuliblikaid juba kohata. Ühepäevaliblikad võivad elada küll inimeste maailmas, ent tegelikult on liblikate eluiga pikem - paarist nädalast aastani.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: