Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Grafeen võib olla nii isolaator kui ka ülijuht

Foto: AlexanderAIUS/Wikimedia

Grafeen on kõigest ühe aatomi paksune süsinikust kilematerjal, aga häid ja huvitavaid omadusi on sel enam kui küllaga.

Nüüd tuleb välja, et grafeeni saab seadistada elektrijuhtivuse mõttes kahte äärmusse: see võib olla isolaator, milles elektronid mitte sugugi ringi ei liigu, aga see võib olla ka ülijuht, milles elektrivool kulgeb ilma igasuguse takistuseta.

Varem on grafeeni ülijuhtivaks tehtud niimoodi, et see on pandud mõne ülijuhtiva materjali vastu, mispeale ka grafeenileht ise võtab ülijuhtivuse omaks.

Nüüd aga kirjeldavad Ameerika teadlased ajakirjas Nature, kuidas grafeeni saab ka täiesti omapäi ülijuhiks teha. Massachusettsi tehnikainstituudi ja Harvardi ülikooli füüsikud asetasid kaks ühe aatomi paksust grafeenilehte teineteise peale, aga mitte aatomivõre järgi päris kohakuti, vaid väga väikese, 1,1 kraadise nurga võrra viltu.

Pablo Jarillo-Herrero Massachusettsi tehnikainstituudist ja ta kolleegid tegid kindlaks, et sedamoodi seatud kaheleheline grafeenikile on üldjuhul elektri-isolaator, aga kui tekitada kahe kihi vahele väike elektriline pinge, siis muutub kile ühtäkki ülijuhiks.

Jarillo-Herrero sõnul võib nähtusele põhimõtteliselt leida rohkesti rakendusi. Näiteks võiks luua grafeentransistore, millel saaks ülijuhtivust sisse ja välja lülitada ja mida saaks seetõttu kasutada kvantseadeldiste ehitamiseks.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: