Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Grafeenmembraan teeb mikrofoni ülitundlikuks

Foto: AlexanderAlUS/Wikimedia Commons

Mikrofon on paljude tänapäeva tehnika tippsaavutustega võrreldes üsna lihtsavõitu riistapuu. Ometi on serbia teadlased leidnud nüüd võimaluse teha sedagi seadet tuntavalt paremaks ja kümneid kordi senisest tundlikumaks.

Mikrofoni sees on kile ehk membraan, mis hakkab selle peale sattuva heli ehk õhuvõnkumise toimel ise ka samas taktis võnkuma ja edasi muunduvad need membraanivõnked juba samataktilisteks elektrivoolu võngeteks, sest mikrofoni sees on ka elekter.

See, millega Belgradi ülikooli teadlased eesotsas Marko Spasenoviciga hakkama said, on ka suhteliselt lihtne. Nad asendasid täiesti tavalises mikrofonis vana membraani uuega. Ainult et see membraan polnud mitte lihtsalt uus, vaid lausa uudne. Uudseks tegi selle materjal, millest see tehtud oli – grafeen.

Grafeen on ühe aatomi paksune süsiniku aatomite kile, mis isoleeriti alles kümmekond aastat tagasi, kuid mis on oma eripäraste omaduste tõttu paljudes valdkondades väga paljutõotav. Spasenovic ütles, et grafeen paluks oma kerguse, tugevuse ja paindlikkusega justkui ise enda akustiliseks membraaniks vormimist.

Spasenovic ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas 2D Materials, et nende valmistatud 60 grafeenlehe paksune membraan tegi mikrofoni tavalisest mikrofonist 32 korda tundlikumaks. Lootust on, et teadlased saavad peagi valmis ka 300 grafeenlehest koosneva membraani, mis on loodetavasti väga tundlik ka ülikõrge ultraheli suhtes.

Kuigi leiutis on põhimõtteliselt suhteliselt lihtne, on grafeenikihtidest membraanide valmistamine tänapäeval veel keerukas ja kallis. Nii et serblaste loodud mikrofon jääb esialgu lihtsalt tehnilise lahenduse põhimõttelise võimalikkuse näidiseks.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: