Jääkarusid ähvardab arvatust suurem nälg ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Anthony Pagano/USGS

Jääkarude olukord on arvatust hullem, sest tuleb välja, et need toredad loomad vajavad rohkem toitu kui seni arvatud. Mida vähemaks jääd jääb, seda raskem on neil aga hülgeid leida, ja mida suuremaks nende hülgevajadus osutub, seda enam neid nälg ohustab.

Anthonio Pagano Ameerika Ühendriikide geoloogiateenistusest ja Santa Cruzi California ülikoolist uuris koos kolleegidega üheksat täiskasvanud emast jääkaru, kes elavad Alaskast põhja poole jääva Beauforti mere jääl.

Nad panid karudele kaela jälgimisseadmed, mis salvestasid videot, mõõtsid kiirendust ja näitasid asukohta. Lisaks süstisid nad karudele vett, mis sisaldas vesiniku ja hapniku haruldasemaid isotoope.

Nädala-kahe pärast püüdsid teadlased jääkarud uuesti kinni, vaatasid videoid ja kiirendusandmeid ning mõõtsid verest isotoope. Isotoopide hulga vähenemise põhjal tegid nad järeldusi jääkarude ainevahetuse kiiruse kohta.

Selgus tõsiasi, et ainevahetus on seniarvatust enam kui poolteist korda kiirem. Kui aga ainevahetus on kiirem, vajab loom ka rohkem toitu. Mure on selles, et kui jääpind kahaneb, lähevad toiduotsingud pikemaks ja otsingute peale kulub rohkem energiat, tulemuseks nälja- ja stressioht.

Jääkarudest on juba saanud kliimamuutuste ohtude sümbolkuju. Nüüd selgub, et oht on neile veel suurem kui arvatud.

Pagano ja kaasautorid kirjutavad uuringust ajakirjas Science.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: