Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kuidas mõjusalt esineda: seisa sirgelt, räägi selgelt ja ole vait

Kuidas mõjusalt esineda? Kõnelemise kunsti ehk retoorika hällis Vanas Kreekas oli esinejate jaoks üks arusaadav ja lihtne soovitus: seisa sirgelt, räägi selgelt ja ole vait. Viimane ei tähendanud seda, et esineja peaks tulema lavale ja vaikima, aga ta ei tohtinud liigselt lobiseda, pidi oskama pidada pausi ja mis peamine- jälgima kuulajaskonda, kirjeldab Tallinna ülikooli avalike suhete lektor Mart Soonik.

Muidugi on tähtis teada, mida te rääkima lähete. Põhiline sõnum peab olema selge ja arusaadav, enese usk räägitavasse ja teadmine niisamuti, aga auditoorium ehk kuulajad on samamoodi olulised ja siin tuleb mängu teie enese suhtumine. Kehakeele treeningud ja pooside etendamine ei aita võita poolehoidu.

Teie suhtumist kuulajatesse on võimatu võltsida. See peab olema heatahtlik, sõbralik ja abivalmis. Ainult sellisel juhul paistate usutav.

Kuulajategi poolt on heasoovlikkus teie suhtes enamasti selgelt tajutav, sest nad on huvitatud, et teie esinemine õnnestuks. Nemad on tulnud kohale selleks, et teilt midagi teada saada ja nad pööravad teile tähelepanu. Tähelepanu kui sellist ei tohi karta. Mõelge korraks. Vastupidine on ju kohutav. Sellisel juhul esinete lobisevale, sahisevale või tukkuvale saalile. Nii, et iga esineja peab tähelepanuga harjuma.

Võib juhtuda, et see hakkab teile isegi meeldima. Seda juhtub paraku kogenud esinejatega. Sel juhul peab vaatama, et te ei muutuks liiga õpetavaks ja isalikuks. See tähendab, et isegi pausidega ei tohi liialdada.

Säilitage lihtsus ja rääkige sõnadega, mis on kõigile arusaadavad. Kõne tähtsuse upitamine läbi võõrkeele ja laensõnade võib küll enesele tunduda hea viis paista oluline, aga segaduses kuulaja ei julge oma teadmatust välja näidata ja teie põhiline sõnum võib sedaviisi hoopis kaduma minna.

Kui peaksitegi  puterdama, jutuga sassi minema või muul moel eksima, siis naeratage, pidage pausi ja rääkige edasi. Eksimine on inimlik ja teie julgus olukorrast välja tulla näitab pigem tugevust, ehk isegi tekitab lisatähelepanu.

Seega, ärge kartke esinemist, suhtuge enesesse ja kuulajatesse heatahtlikult ning mis peamine: Selleks, et põhisõnum ei kaoks ühtlasesse mulinasse:

Seiske sirgelt, rääkige selgelt ja olge vait, ehk pidage pause.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: