Ukraina sõda kannustas HIV-i levikut riigi suurlinnadesse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: facebook.com/EuroMaydan

Ukraina idaosas lõõmav konflikt on mõjutanud riiki rohkem kui ühel viisil. HI-viirust kandvate sõjapõgenike tõttu on kasvanud järsult nakatumisrisk ka Ukraina suurlinnades nagu Kiiev ja Odessa. Seejuures pole HIV enam ainult süstivate narkomaanide seas leviv haigus.

"Viimasel ajal on ligikaudu neli viiendikku uutest nakatunutest heteroseksuaalid, kes ei kasuta narkootikume. Umbes pooled HIV-kandjatest pole ise teadlikud, et nad on üleüldse nakatunud," nentis uurimuse esimene autor Tetyana Vasylyeva, Oxfordi ülikooli viroloog. Selles osas meenutab olukord ja üldised suundmused Eestit. Ukrainas on tõusnud viiruse leviku seisukohalt viimasel ajal olulisele kohale aga veel üks tegur – sõda.

Hiljuti ilmunud töös kaardistas Vasylyeva koos kolleegidega HIV-i levikut geneetiliste meetoditega. "Suurimad viiruse eksportijad on Ukraina idaosa kaks kõige suuremat linna – Donetsk ja Lugansk. Leidsime tõendeid pigem juba eelnevate nakkusjuhtude ruumilisest ümberjaotumisest, mitte uutest nakkusjuhtudest," selgitas doktorant. Donetski ja Luganskit pole Ukraina valitsus enda käes hoidnud alates 2014. aastast.

Järeldused ei tulnud tema sõnul üllatusena. Kokku on ajanud sõda peamiselt riigi idaosas liikvele 1,7 miljonit inimest. Juba enne sõda leidus aga piirkonnas tuhande elaniku kohta rohkem nakatunuid kui riigi teistes osades. Nii on loomulik, et geopoliitilised sündmused võivad avaldada viiruse levikule olulist mõju.

Töörühm hoiatab seetõttu, et HI-viiruse leviku ennetamisele, seirele ja ravile tuleb pöörata senisest rohkem tähelepanu. "Uued HI-viiruse tüved võivad liikuda piirkondadesse, kus on võimalused nende edasikandumiseks kõige paremad. Piirkondadesse, kus on seksuaalne riskikäitumine rohkem levinud," nentis Vasylyeva.

Samuti leidis töörühm, et võrreldes muu Euroopaga on riigis rohkem levinud HI-viiruse tüved, mis on resistentsed nakatumist pärssivate (PrEP) ravimite suhtes.

Kokku järjestasid teadlased töö tarbeks aastatel 2012–2015 kokku 24 piirkondlikus kliinikus 427 patsiendi organismist leitud HIV-1 alatüüp A pärilikkusaine. Uurimus ilmus Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: