Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mis hukutab maailma kõige vastupidavamad loomad?

Foto: Eye of Science

Loimurid on vahvad ja vastupidavad loomad, kuid selgub, et nendegi vastupidavusel on piirid. Itaalia teadlased on avastanud, et kõrge temperatuuri ja ultraviolettkiirguse koostoime võib olla loimuritele hukutav.

Loimurid ehk tardigraadid on tegelikult terve hõimkond mikroskoopilisi loomakesi, kes mikroskoobi all näevad välja natuke nagu mingid kummalised karud. Loimurid on kõige vastupidavamad loomad, keda üldse teatakse.

Varasemates uuringutes on ilmnenud, et nad suudavad ellu jääda kõvas külmas, suures kuumas, vaakumis ja keevas alkoholis. Röntgenkiirtele on nad palju kordi vastupidavamad kui inimesed. Seetõttu leidub neid kõikjal maailmas, seejuures väga rohkearvuliselt.isegi Antarktikas.

Lorena Rebecchi Modena ja Regillo Emilia ülikoolist ning ta kolleegid kimbutasid nüüd loimureid veelkord mitmesuguste äärmuslike keskkonnategurite nagu veepuuduse, kuumuse ja ultraviolettkiirgusega, nii ühekaupa kui ka mitmesugustes kombinatsioonides.

Ükshaaval rakendatud stressoritega said loimurid hästi hakkama. Nad moodustasid vajadusel enda ümber bioloogilise klaasi ja panid oma ainevahetuse seisma, kuid kõrge temperatuuri ja tugeva ultraviolettkiirguse koostoime sai neile ometi saatuslikuks. Rebecchi ja kaasautorid kirjutavad tulemustest ajakirjas Journal of Experimental Biology.

Nad kirjutavad, et kliimamuutus võib nende uuritud loimuriliiki Acutuncus antarticus siiski kunagi ka negatiivselt mõjutama hakata, ehkki praegu näiteks on vähemalt osooniauk Antarktika kohal kahanema hakanud ja ultraviolettkiirguse hulk seal loodetavasti enam ei suurene.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: