Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti teadlased kalibreerivad maailma täpseimat satelliiti

Eesti teadlased kalibreerivad maailma täpseimat satelliiti
Eesti teadlased kalibreerivad maailma täpseimat satelliiti
Järvseljal asuv betoonplaat on abiks, et satelliidipilte täpselt tõlgendada.

Tartu Ülikooli ja Tartu observatooriumi teadlased ning AS Regio aitavad kalibreerida maailma täpseimat satelliiti WorldView-2. Kalibreerimine on vajalik, et satelliidilt tehtava pildi abil oleks võimalik tuvastada täpsemalt erinevaid objekte maapinnal, hinnata väikesi ruumilisi muutusi või isegi määrata taimeliike maismaal ja vee sügavust meres.

Mõned päevad tagasi üle Eesti lennates pildistas maailma kõrgeima ruumilise lahutusega satelliit WorldView-2 Järvseljal asuvat etalonpinda.

Tartumaal Järvseljal asuva satelliitide kalibreerimiseks mõeldud 10-meetrise küljepikkusega betoonplaadi spekter on tänu maapealsetele mõõtmistele väga täpselt teada.

“Võrreldes etalonpinna maapealset täpset spektrit satelliidi mõõdetuga on võimalik leida paranduskordajad. Saadud paranduskordajad on universaalsed ja sobivad satelliidi andmete kalibreerimiseks ülemaailmselt. Satelliidi kalibreerimine on vajalik erinevate taimeliikide, aga ka tehislike objektide täpseks tuvastamiseks mõõdetud elektromagnetkiirguse abil,“ rääkis Tartu ülikooli füüsika doktorant, üks satelliidi kalibreerijatest Kaupo Voormansik.

WorldView-2 võib lugeda maailma täpseimaks optiliseks kaugseiresatelliidiks, mis mõõdab nähtava ja infrapunase valguse piirkonnas 8 spektraalset kanalit lainepikkusega 400-1 040 nanomeetrit ruumilise lahutusega 0,5 m. Satelliit tiirleb maalähedasel orbiidil 770 km kõrgusel alates 2009. aastast.

Toimetaja: Novaator

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: