Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kas Saturni kaaslasel on elu?

Kas Saturni kaaslasel on elu?
Kas Saturni kaaslasel on elu? Autor/allikas: NASA/JPL/Caltech
Kosmoseuurijad loodavad Enceladuse jäise pinna all peituvast merest leida elusolendeid.
NASA kosmosesond Cassini  lähenes Saturni kaaslasele Enceladusele 27. märtsil. Uurimisjaam möödus Enceladuse pinnast 74 kilomeetri kauguselt ning selle kaamerad tabasid pildile kuu pinnalt purskavad jäävulkaanid.

Taevakeha lõunapoolkeral  purskab veejääd ligi 90 geisrit. Uurijad oletavad, et Enceladuse jäise pinna all on peidus terve meretäis vett.  Vett vedelana hoidva soojuse tekitab Saturn. Planeedi raskusjõud muudab pidevalt kuu kuju ja need liikumised toodavadki soojust. 

Jäävulkaanide uurimine näitas, et vesi on soolane. "Cassini on praeguseks mitu korda jäävulkaanidest üle lennanud. Lisaks veele ja orgaanilisele materjalile leidsime jääosakestest ka soola. Enceladuse vesi on pea sama soolane kui Maa ookeanid, " selgitas Cassini uurimismeeskonna juht Carolyn Porco.

Uurija usub, et Saturni jäise kuu keskkond on eluks sobilik. Enceladusel võib Porco arvates leiduda Maa sisemuses elutsevatele mikroobidele sarnaseid eluvorme.

Saturni kuu muudab eriliseks see, et eluks sobilik piirkond on suur ning seda on kerge uurida.

"Jäävulkaanid purskavad pidevalt kosmosesse taevakeha  pinnalt pärinevat materjali, mida on hea analüüsida.  Astrobioloogide jaoks on Enceladus kõige paljutõotavam piirkond kosmoses," ütles Porco.

Toimetaja: Piret Pappel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: