X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Video: 22 000 fotot virmalistest

Video: 22 000 fotot virmalistest
Video: 22 000 fotot virmalistest Autor/allikas: Terje Sorgjerd
Norra fotograaf jäädvustas viimaste aastate uhkeima virmalistemängu.

Norra loodusfotograaf Terje S ørgjerd ei maganud ühel märtsinädalal mitte ühelgi ööl silmatäitki, et saada Põhja-Norras Venemaa piiri ääres Kirkenesis ja Pasi rahvuspargis pildile üks viimaste aastate kõige uhkemaid virmalistemänge.

Sel ajal, kui ta otsis parimaid võttenurki, paukus väljas -25 kraadi pakast. Kokku tegi ta 22 000 fotot, millest sai kokku pisut alla kaheminutiline videolõik.

Sellise pildiseeria tegemisele eelnes põhjalik planeerimine ja loomulikult oli tal kuhjaga õnne, tunnistas Sørgjerd MSNBCle antud intervjuus. Retke kavandanud oli ta neli aastat.

Virmalised tekivad, kui Päikeselt lähtuvad osakesed ergastavad ionosfääris hapnikumolekule, mis sellises ergastatud olekus hakkavad roheliselt või punaselt kiirgama. Molekulaarne lämmastik kiirgab seevastu punakat või violetset valgust.

Lähiaastail peaks virmalisi nägema tavalisest rohkem. Päikeseaktiivsuses on 11-aastane tsükkel. Viimane päikeseaktiivsuse tsükkel algas 1996. aastal ning on teadmata põhjustel kestnud oodatust kauem. Veebruaris toimus päikesel nelja aasta võimaim purse ning lähema kahe aasta jooksul peaks päikeseaktiivsus jõudma maksimumini.

Oma Facebooki lehel kirjutab Sørgjerd, et uus töö on parajasti käsil. Selle nädala veedab ta Hispaanias Tenerifel Teide vulkaani otsas, et pildistada meie kodugalaktikat Linnuteed.

 

The Aurora from Terje Sorgjerd on Vimeo.

Toimetaja: Villu Päärt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: