Kanepi koostis määrab ära selle mõju inimese mälule ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kanepi koostis määrab ära selle mõju inimese mälule
Kanepi koostis määrab ära selle mõju inimese mälule Autor/allikas: Wikipedia
Pikka aega on arvatud, et kanepi suitsetamine põhjustab lühimälu halvenemist, kuid Londoni Ülikooli Kolledži teadlaste poolt läbi viidud värske uuringu järgi sõltub kõik kanepisordist, kirjutas Nature.

Pikka aega on arvatud, et kanepi suitsetamine põhjustab lühimälu halvenemist, kuid Londoni Ülikooli Kolledži teadlaste poolt läbi viidud värske uuringu järgi sõltub kõik kanepisordist, kirjutas Nature.

Uuringus osalenud 134 vabatahtliku peal läbi viidud lühimälu testid näitasid, et ainult nn. skunktüüpi kanepi (hariliku ja india kanepi ristand) kasutajatel esineb kanepi tarvitamise tulemusel mälu halvenemist.

Samas  hašisit või taimset kanepit (kuivatatud õieotsad ja lehed) tarbinud inimestel lühimälu osas muutusi ei esinenud.

Uurimistulemused näitavad ka seda, et marihuaana koostisosade erinevus võib mälukaotust vähendada.

Põhiliseks teguriks on kõigi kanepisortide juures esineva kahe kemikaali suhtarv. Tetrahüdrokannabinool (THC) on primaarne aktiivne koostisosa ning põhjustab klassikalist "pilves" olekut, millega kaasneb eufooria ja peapööritus, kuid samas ka ärevus ja paranoia.

Teiseks kemikaaliks on kannabidiool (CBD), millel on suurem rahustav toime, ning uuringud on näidanud, et see võib blokeerida THC poolt põhjustatavat psühhoosi.

Skunktüüpi kanepi THC-sisaldus on hašisi ja taimse kanepiga võrreldes suurem.

Viimastel aastatel on kanepi tarbimine kasvanud. Näiteks 2008. aastal läbi viidud uuringu järgi on Suurbritannias peaaegu pooled 16-24 aastased noored kanepit proovinud.

Arvatakse, et selle põhjuseks võib olla suurema THC sisaldusega skunktüüpi kanepi erinevate liikide aretamine viimase 10 aasta jooksul. Teadlased arvavad, et narkootikumi mõju vaimsele tervisele võib tuleneda kanepis sisalduva THC suurenenud osakaalust võrreldes kannabidiooliga , sest uuringu järgi on madala kannabidiooli sisaldusega kanepi tarbijatel kanepi mõju all olles oluliselt raskem loetud teksti meenutada, kui mitte uimas olles.

Nende puhul, kes suitsetasid kõrge kannabidiooli sisaldusega kanepit, seda ei täheldatud.

Uuringu tulemused näitavad, et kannabidiool võib leevendada THC mõju mälule. Tegemist on esimese inimeste peal läbi viidud uuringuga, mis selliseid tulemusi andis.

 

Toimetaja: Jaak-Kristian Sutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: