Tiigrid saaks Kesk-Aasiasse tagasi tuua

Foto: Carla antonini/Wikimedia Commons

Ka Kesk-Aasias elas kunagi tiigreid. Nüüd väidab rühm teadlasi olevat täiesti mõeldava, et kunagi võiks seal jälle tiigreid elada.

Tiigri alamliigi, kaspia tiigri asuala ulatus omal ajal Türgist Hiinani, aga mitmesugustel põhjustel suri alamliik möödunud sajandi keskpaigaks välja. Põhjusteks on peetud kaspia tiigri saakloomade, eelkõige metssea arvukuse kahanemist, aga ka ulatuslikku uudismaa ülesharimist kunagisele Nõukogude Liidule kuulunud aladel.

Kuid ameerika ja vene teadlased jõuavad nüüd ajakirjas Biological Conservation avaldatud uurimuses järeldusele, et Kesk-Aasia uuesti tiigritega asustamine on täiesti võimalik. Tõsi, mitte enam kaspia tiigriga, vaid amuuri tiigriga, kes on viimaste uuringute andmeil kaspia tiigrile geneetiliselt väga lähedane.

Teadlased eesotsas James Gibbsiga New Yorgi osariigiülikoolist kirjutavad, et Kasahstanis, Balkaši järve lõunakaldal ja järve suubuva Ili jõe deltas võiks järgmise 50 aasta jooksul elama asuda kuni sadakond tiigrit.

Selleks aga tuleb enne peatada sealse ökosüsteemi allakäik, taastada sõraliste populatsioonid, tagada kohalike inimeste ohutus ja piirata Ili jõe vee kasutamist, et hoida Balkaši järve tase piisavalt kõrgel.

Ka siis, kui see kõik peaks õnnestuma, jääb tiigrite asuala Kesk-Aasias ikkagi veel kaugelt väiksemaks kunagisest areaalist, aga esimene samm taastumise poole oleks tehtud.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: