Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Satelliitvaatlused toovad tiigritele häid uudiseid

Foto: Gavin Bell / Wikimedia Commons

Tiigrikutsu ei karda kedagi, kuni kord seisab ta vastas jahimees. Nüüd selgub natuke üllatavaltki, et tiigrite olukord maailmas on siiski arvatust pisut parem.

Looduses elavate tiigrite arv on küll langenud kriitiliselt madalale, vähem kui 3500 isendile, aga satelliitidelt tehtud vaatluste põhjal väidavad teadlased, et tiigrite kaitsealadel on metsade kahanemine viimase 14 aasta jooksul olnud siiski arvatust väiksem. See lisab lootust, et rahvusvaheliselt kokku lepitud eesmärk saada nende ilusate vöödiliste kaslaste arv aastaks 2022 praegusega võrreldes ligi poole suuremaks võibki täituda.

Ameerika teadlased eesotsas Anup Joshiga Minnesota ülikoolist uurisid satelliidiandmeid 76 piirkonna kohta 13 riigi territooriumil, sh Indias, Hiinas ja Venemaal. Joshi ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Science Advances, et kasutades tohutusuurt hulka vaatlusandmeid ja Google Earth Engine nimelist pilvarvutusplatvormi said nad anda paljude täpsemaid hinnanguid metsade olukorra kohta, kui on seni võimalik olnud.

Nõnda selguski, et uuritud aladel on metsade pind kahanenud 7,7 protsenti, mida on küll märgatavalt palju, aga kardetust märksa vähem, eriti arvestades, et mitmedki maad, kus tiigrid elavad, on ise kiire arenguga majandustiigrid.

Üldine pilt on ikkagi nukker, sest tiigrite arv on saja aastaga kahanenud 95 protsenti ja nende kunagisest asualast Aasias on järel ainult seitse protsenti.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: