Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti noor teadus välismaal: Maa koostis paljastab planeedi tekkeloo

Selle, kas planeet on elukõlbulik, määrab osaliselt selle koostis. Samuti annab planeedi koostis teavet planeedi tekkeprotsesside kohta. Millest koosneb Maa? Sellele küsimusele püüab vastata astrofüüsik Mihkel Kama.

Leideni ülikooli järeldoktorant Mihkel Kama pidas konverentsil “Eesti noorteadlased välismaal” ettekande teemal “Mis määrab planeetide elemendilise koostise”.

Planeedi elemendiline koostis määrab osaliselt selle elukõlbulikkuse, aga võib anda ka infot planeedi tekkeprotsesside kohta. Mihkel Kama toob alustuseks näiteid planeet Maa elementide sisalduse markantsete iseärasuste kohta. Näiteks on meil puudu mitu suurusjärku süsinikku, floori ja kloori.

Mihkel Kama tutvustab erinevaid protsesse, mis planeetide koostist nende tekkeajal määravad. Ülevaate saab planeeditekke keskkondade uurimustest, kus on täheldatud erinevate elementide käekäiku enne nende jõudmist planeetide sisemusse.

Mihkel Kama püüab oma ettekndega luua pilti sellest, kui tüüpiline on Maa koostis, ning kui täpselt võib planeedi koostis tema tekkelugu jutustada.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: