Teadlased püüavad kasvatada kartulit Marsi oludes   ({{commentsTotal}})

Kartuliõis.
Kartuliõis. Autor/allikas: cabodevassoura/Creative Commons

Kui inimesed lähevad Marsile elama, kust nad siis süüa saavad? Eks nad pea oma toitu siis ikka kohapeal kasvatama. Nüüd kavatsebki rahvusvaheline teadlasrühm peagi uurima hakata, kuidas Marsile iseloomulikes meie mõistes äärmuslikes oludes võiks kartuleid kasvatada.

 

Katsetusi korraldab Peruus tegutsev rahvusvaheline kartulikeskus koos USA kosmoseameti NASAga. Tegu on samas ka mitte ainult puhtalt teaduskatse, vaid loodetavasti ka eduka katsega tõsta inimeste teadlikkust sellest, et kartul on väga vastupidav põllutaim.

Kui see teadlikkus kasvab, siis saavad teadlased loodetavasti paremini rahastust uuringuteks, millega töötada välja meetodeid kartuli kasvatamiseks keerulistes oludes ka Maa peal, et seeläbi meie planeedil alatoitluse ja vaesuse muret leevendada.

Algavas katses püütakse kartulit kasvatada väidetavalt väga marsilikus pinnases, mida võetakse Peruus asuvast Pampas de La Joya kõrbest, ja pinnase kohal püütakse jäljendada Marsi atmosfääri, mis koosneb ligi 95 protsendi ulatuses süsihappegaasist.

Rahvusvaheline kartulikeskus on teadusasutus, mis on juba aastaid uurinud, kuidas kartul keerukates oludes kasvab. Nüüd aga on neil oma kavandatava Marsi-katsega õnnestunud endale senisest enam rahvusvahelist tähelepanu tõmmata, sealhulgas ka praegu meilt teiega.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: