Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Paavsti üleskutse pälvis keskkonnaorganisatsioonide heakskiidu

Foto: Reuters/Scanpix

Katoliku kiriku pea paavst Franciscus kutsus üles viivitamatult alustama fossiilkütuste asendamist keskkonnasõbraliku taastuvenergiaga, samuti kutsus ta rikkaid riike üles näitama eeskuju elustiili muutmises ning energiatarbimise vähendamises, sest ökosüsteemi lõpliku hävingu ärahoidmisega on tema sõnul kiire.

Keskkonnakaitsjad loodavad, et täna avaldatud karjasekiri aitab kaasa edule detsembris Pariisis toimuval ÜRO kliimakonverentsil, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Varem sel nädalal ajakirjandusse lekkinud karjasekirja lõigud on aga juba tekitanud teravat kriitikat konservatiivsetes ringkondades. Kriitikute hulgas on ka kaks poliitikut, kes püüavad saada USA vabariiklaste partei presidendikandidaatideks. Neist üks on äsja Eestis käinud Jeb Bush.

Muuhulgas leiavad kriitikud, et paavst ei oska keskkonnaküsimustes midagi öelda, sest ta ei ole ju vastava ala ekspert.

Selle kriitika lükkas kirik otsustavalt tagasi.

"Me räägime teemast, mis ei puuduta meid seetõttu, et oleksime selle ala eksperdid. Me räägime sel teemal, sest oleme mures ja see puudutab meie elu. Seega fakt, et me pole mingi ala eksperdid, ei tähenda, et me ei võiks sel teemal rääkida ja mõtteid vahetada," ütles paavstliku õigluse ja rahukonsiiliumi esimees, kardinal Peter Turkson.

192-leheküljelises dokumendis peab kirikupea globaalse kliimamuutuse peasüüdlaseks just inimest, täpsemalt inimkonna kollektiivset isekust. See isekus aga teeb otsest kahju ka kõigile inimestele endile.

Paavsti meelest pole veel hilja kahju heastada või vähemalt kahjutegemine lõpetada. Selleks tuleb esmalt teha lõpp tarbijamentaliteedile.

"Meie elumaja hävitatakse ja see teeb kahju igaühele, eriti kõige vaesematele meie hulgas," märkis paavst.

Värske karjasekirja on heaks kiitnud kõik tähtsamad keskkonnaorganisatsioonid, sealhulgas Maailma Looduse Fond ja Greenpeace. Samuti on dokument leidnud laialdast poolehoidu Aafrika ja Ladina-Ameerika vaestes riikides.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: