Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ühe Minuti Loeng: Kuidas taevast uurides targaks saada?

ERR-i teadusportaalis käib auhinnatud "Ühe Minuti Loengute" sari, kus Tallinna ülikooli teadlased annavad lühikestes loengutes vastuseid põnevatele küsimustele. TLÜ plasmafüüsika magistrant, õpetaja ja astronoomiahuviline Martin Vällik annab lihtsad juhtnöörid, kuidas taevast vaadates targaks saada.

"Esialgu on tähistaevaga tutvumine kui rännak võõras linna," tunnistas Martin Vällik. "Et paremini liikuda ja mitte ära eksida, kasutame me kaarti.“

Tähistaevas on inimkonnale inspiratsiooniallikaks olnud aegade algusest peale ja jätkab Välliku sõnul meie mõttemaailma kujundamist tänaselgi päeval. "See lõpmatu ressurss on meile igaühele kättesaadav - mine vaid õue ja vaata, kuid vähemalt pool sellest elamusest kujuneb koos teadmistega, mida teadlased on välja uurinud," seletas Vällik.

"Ilusale tähistaevale saab peale laotada päris mitu infokihti - alates tähtede ja tähtkujude nimedest ning nendest mütoloogilistest seikluslugudest, mis nende tegelastega juhtus, kuni tänapäeva teadlaste teadmisteni objekti füüsikaliste parameetrite kohta," kirjeldas ta. "Ja kõik see on vaid mõne näpuvibutuse kaugusel sinu nutitelefonis!" Vällik ise kasutab ja soovitab Google Skymap äppi, mis näitab reaalajas virtuaalset taevast mitmete infokihtidega. Teiseks julgeb ta soovitada SatTrack äppi, mis näitab huvitavate satelliitide ülelendude aegu ja suundi, nt ISS ja Iridium.

Vällik rääkis, et õpetab koolis loodusõpetust ja füüsikat ning iga teema juures saab heita pilgu üles ja leida seoseid õpitava teema ja taeva vahel. "Ja lõpuks oleme me ju kõik nii-öelda tähelapsed, kuna peaaegu kõik vesinikust raskemad aatomid meie kehas on pärit tähtede tuumakatlast," tõi Vällik välja.

Toimetaja: Tiiu Laks

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: