Mõõkvaalad õpivad afaliinide hüüdeid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Mõõkvaalad.
Mõõkvaalad. Autor/allikas: Robert Pittman/Wikimedia Commons

Pikka aega koos afaliinidega vangistuses elanud mõõkvaalu uurinud teadlased leiavad, et liik on võimeline jäljendama ka silmikdelfiinide kutsungeid ja hüüdeid. Töö annab alust mõõkvaalade lisamiseks ainulaadsesse liikide nimistusse, kes suudavad olude sunnil liigile mitteomaseid häälitsusi õppida.

Whitney Musseri juhitud töörühm uuris töös kümmet mõõkvaala, kellest seitsmel oli võimalus lävida oma liigikaaslastega, mil teised kolm said suhelda vaid delfiinidega. Töörühm leidis, et elukorralduse tulemusena tõid delfiinidega koos elanud loomad lisaks enda liigile omastele häälitsustele kuuldavale ka silmidelfiinide vilesid, põrinaid ja klõpsatusi.

Eelnevalt on prantsuse teadlased leidnud, et delfiinid suudavad omandada ka n-ö vaalade keelt. Mõni aasta tagasi pandi tähele, et puhkeperioodil, mil pool nende ajust tõenäoliselt magas, tõid nad kuuldavale vaalade kutsungeid, olles eelnevalt kuulnud mitmeid kordi nende hüüdeid helisalvestiste pealt.

Taoline võimekus on teadaolevalt vaid loetud liikidel. Nende hulka kuuluvad lisaks inimestele ka mitmed laululinnud ja nahkhiired, elevandid, hülged, afaliinid ja nüüd ka mõõkvaalad.

Uurimus ilmus Ameerika Akustilise Seltsi toimetistes.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: