Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soojemas kliimas on putukad heledamad

Foto: Zeuss et al/Nature Communications

Kui kliima läheb soojemaks, näeme enda ümber üha heledamaid putukaid. Saksa, Briti ja Taani teadlased sedastavad äsja ilmunud uuringu põhjal, et sedamööda, kuidas keskmine õhutemperatuur on Euroopas tõusnud, on liblikate ja kiilide seas arvukamaks heledamat värvi liigid. Tumedamat tooni liblika- ja kiililiigid taanduvad aga põhja poole, jahedamatele maadele.

 

Põhjus on teadlaste sõnul seotud asjaoluga, et tumedama kehapinnaga putukad neelavad enesesse rohkem päikesesoojust kui heledamad putukad ning saavutavad külmas kliimas kergemini heaks eluks vajaliku kehatemperatuuri. Heledamad putukad neelavad päikesesoojust vähem ega kuumene soojas kliimas nii kergesti üle. Nõnda siis sobivadki heledamad putukad rohkem soojemasse ja tumedamad külmemasse kliimasse.

Nüüd on Dirk Zeuss Saksamaalt Marburgi ülikoolist ja ta kolleegid välja selgitanud, et Euroopa liblika- ja kiililiikide seas just see kohandumismehhanism juba toimibki ja kujundab kliimamuutuse najal nende liikide levialade muutusi.

Teadlased hõlmasid oma uuringusse 366 liblika- ja 107 kiililiiki. Nad kirjutavad ajakirjas Nature Communications, et ajavahemikus 1988-2006 oli Balkanil, Alpides ja Lääne-Euroopas selgelt märgata, kuidas põhja poole nihkus nii mõnegi heledama liigi leviala põhjapiir ja samamoodi libises lõuna poolt põhja poole päris mitmegi tumedama liigi leviala lõunapiir.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Vikerraadio Teadusuudis

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: