Seksuaalselt edasikantav nakkus võib osaleda eesnäärmevähi arengus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Nakatumine trihhomonoosiga võib suurendada vähiriski
Nakatumine trihhomonoosiga võib suurendada vähiriski Autor/allikas: Wikimedia Commons

Eesnäärmevähk võib olla põhjustatud seksuaalselt edasikantava nakkuse poolt, siiski on vastav tõendus tänaseks veel liialt kesine selleks, et tuua välja selge seos.

Kuigi mitmed pahaloomulised kasvajad on põhjustatud nakkuste poolt, on ekspertide arvates eesnäärmevähki sellesse nimekirja paigutada veel liialt vara.

California ülikooli teadlased uurisid laboritingimustes inimeste eesnäärmerakke ja leidsid, et sugulisel teel leviv haigus trihhomonoos soodustas kasvajarakkude arengut. Sellised tulemused ilmusid ajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences.

Trihhomonoos on kõige tavalisem mitteviiruslik seksuaalsel teel leviv nakkus. Sageli ei kaasne nakatumisega mingeid sümptomeid ja inimene ei pruugi haiguskandlusest teadlikki olla. Siiski võivad avalduda nii sügelus- kui ärritusnähud ning probleemid urineerimisel.

Trihhomonoosi ja eesnäärmevähi vahelistele võimalikele seostele on viidatud ka varem. Juba 2009. aastal leiti, et umbes veerand eesnäärmevähki haigestunud meestest omas märke ka trihhomonoosist ning sellised kasvajad olid enamasti kaugelearenenumad.

Hiljutises uuringus analüüsiti viise, mil moel sugulisel leviv nakkus soodustab eesnäärmevähi arengut. Nimelt eritab trihhomonoosi põhjustav parasiit Trichomonas vaginalis valku, mis põhjustab põletikku ja nii hea- kui ka halvaloomuliste eesnäärmerakkude suurenenud kasvu. Siiski on sellised teadmised saadud vaid laborikatsetest ja vastava seose uurimine patsientidel vajab veel lisauuringuid.

Eesnäärmevähk on kõige tavalisem vähitüüp meestel – Inglismaal haigestub sellesse ränka tõvesse oma elu jooksul iga üheksas mees. Haigust esineb rohkem vanemaealistel, 70 eluaasta künnise ületanud meestel.

Loe lisa:
Prostate cancer may be a sexually transmitted disease (BBC News Health)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: BBC News Health

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: