Kaalukas neutriino lõi uue rekordi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Neutriino sai nime Sesame Streeti tegelase järgi.
Neutriino sai nime Sesame Streeti tegelase järgi. Autor/allikas: AP/Scanpix

Maad läbistavad iga sekund triljonid kummitusosakesed. Neutriinode hingeelust parema ülevaate saamine hoiab endas võtit mitmete kosmiliste mõistatuste lahendamiseks. Lõunapoolusel asuva neutriinodetektori juures töötavad teadlased kinnitavad nüüd, et on avastanud erakordselt kõrge energiaga neutriino, mille energiast saaks moodustuda paar tuhat prootonit.

Peaaegu massitud ja valguse kiiruse lähedastel kiirustel liikuvad neutriinod tekivad erinevate tuumaprotsesside käigus. Näiteks Maa sisemuses leiduvate radioaktiivsete elementide lagunemisel ja Päikesel toimuva termotuumasünteesi käigus. Kuna kummitusosakesed astuvad tavalise ainega vastastikmõjusse ainult nõrga jõu vahendusel, peavad need endast märku andmiseks aatomituumadele ülilähedale sattuma. Seeläbi on ka tõenäosus millegi sellise toimumiseks sõltuvalt vaatenurgast õnneks või kahjuks üliväike.

Neutriinode populatsioonist parema ülevaate saamiseks rajati IceCube, mis hõlmab endas kuupkilomeetrise ruumalaga jäämassiivi, milles leiduvate aatomite hulk kokkupõrgete harulduse kuhjaga tasa teeb. Nende registreerimiseks on jäämassiivi paigutatud 5160 valgustundlikku dioodi. Kokkupõrgete käigus tekkivate osakeste liikumiskiirus ületab hetkeliselt valguse liikumiskiirust jääs. Järgneva optilise lööklaine käigus vallandub Tšernekovi kiirgus, mida dioodid juba registreerida saavad. Sähvatuste eredusest on võimalik tuletada neutriinode enda energia.

Pikka aega nägi IceCube ainult 'igavaid' neutriinosid, mille energia viitas, et need pärinesid Päikeselt või Maa sisemusest. Tõhusamate analüüsimeetodite rakendamisel selgus aga, et detektor on märganud ka 28 kordades kõrgema energiaga neutriinot, mis pidid lähtuma väljaspoolt Päikesesüsteemi.

Neist kaks kõige kõrgema energiaga neutriinot nimetati ingliskeelse maailma populaarse lastesaatest „Sesame Street“ inspireerituna Bertieks ja Ernieks. Hiljuti toimunud konverentsil kinnitasid teadlased, et on avastanud ka Big Birdi, mille kantav energia oli sobilikult Bertiest ja Erniest kaks korda kõrgem.

Kuna kõigi kolme leitud neutriino kantud energia suurusjärk on sarnane, oletab IceCube'i kollektiiv, et need tekkisid sarnast tüüpi nähtuse tulemusena. Hetkel pole aga teada, mis see üleüldse olla võiks. Mitmetes hiljutistes analüüsides on ülienergeetilisi neutriinosid seostatud näiteks tumeainega. Millegi täpsema teada saamiseks peab kollektiiv välja töötama meetodi neutriinode lähtesuuna määramiseks. Mitmest samast suunast lähtuvad neutriinod osutaksid ka võimalikule allikale.

Tulemusi esitleti Ameerika Füüsika Seltsi kohtumisel.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: