Hambad on tekkinud meeleelunditest
Kui hammas valutab, siis unustavad inimesed korraga kõik muud mured ja tormavad hambaarsti juurde. Hambavalu on ülipakiline probleem, mis nõuab kiiret lahendust. See on üks raskemini välja kannatatavaid valu tüüpe.
Nüüd tundub, et teadlased on jälile saanud põhjusele, miks see nii on.
Juba varem on välja selgitanud, et hambad pärinevad evolutsiooniliselt niinimetatud odontoodidest, kõvadest ogadest mõnede mereloomade kehapinnal mis kujunesid välja umbes viiesaja miljoni aasta eest.
Nüüd on Ameerika teadlased odontoode uuesti hoolikalt uurinud ja saanud tõendust hüpoteesile, et need struktuurid toimisid algselt ka meeleelunditena.
Yara Haridy Chicago Ülikoolist ja ta kolleegid jõudsid oma tulemuseni, kui asusid uurima hoopis seda, milline loom sai endale kõige esimesena selgroo.
Varajaste selgroogsete fossiile uurides hakkas Haridy tundma huvi dentiini vastu. Dentiin on kollakasvalge veresoonteta kaltsiumirikas kude, mida leidub ka inimese hammastes. On teada, et dentiin saadab närvidesse tajulist informatsiooni, mis hullematel juhtudel võibki väljenduda hambavaluna.
Haridy märkas, et ühel kambriumi ajastust pärineval fossiilil olid odontoodide all välisskeletilised torukesed, millest tundus, et need võisid kunagi sisaldada dentiini.
Haridy ja ta kaaslased panid tähele, et need torukesed meenutasid ehituselt putukatel ja muudel lülijalgsetel esinevaid karvasarnaseid meeleorganeid sensille.
Sensillide struktuur ei ole lülialgsete evolutsioonis palju muutunud, kuid tundub, et selgroogsetel loomadel on need torukesed siiski evolutsioonis iseseisvalt tekkinud.
Selgroogsete loomade odontoodid tajusid arvatavasti üsna hästi looma ümbritseva merevee omadusi. Elukeskkond oli ürgmeres armutu ning kiskjate ja saakloomade liikumisi tuli teravalt aduda.
Kui kaladele suu ümber lõuad arenesid, osutusid suu serval ja hiljem ka suu sees paiknevad teravad odontoodid samuti erakordselt kasulikuks.
Kui odontoodidest hambad kujunesid, säilis või isegi tugevnes ka nende algne tundlikkus, mis püsib ergas meie päevinigi.
Eeltoodu põhjal söandavadki Haridy ja ta kaasautorid ajakirjas Nature väita, et odontoodid olid iidsetel mereloomadel erksad meeleelundid.
Polegi siis väga imestada, et hambavalu tihti nii tugev on, hambad on ikkagi meeleelunditest arenenud.
Hambaarstid on ju ammu rääkinud, et hambaid tuleb usinalt pesta ja hooldada. Nüüd teame paremini selle vajaduse evolutsioonilist tagapõhja.