Meetrikonventsioon 150: mis on riigietalonid?
Riikidel on lipp, vapp ja hümn, aga ka riigietalonid. Nende olemusest ja olulisusest räägib Metroserdi teadus- ja arendusdivisjoni juht Mari Aru.
Mõõteseadus ütleb, et kui Eestis on mingi füüsikalise suuruse mõõtmine oluline, kehtestatakse ministri käskkirjaga riigietalon. Sealjuures ei ole riigietalon vaid üks konkreetne objekt vaid terve kompleks, mis koosneb seadmetest, vajalike tingimustega laborist ja ekspertteadmistest.
Eestis säilitab Metrosert metroloogia keskasutusena massi, pikkuse, temperatuuri ja elektriliste suuruste valdkondade riigietalone. Need kehtestati majandus- ja taristuministri käskkirjaga "Riigi- ja tugietalonide kinnitamine" 2019. aastal. Lisaks olemasolevate riigietalonide säilitamisele arendatakse neid edasi kõrgema täpsuse ja kaasaegsemate mõõtemetoodikate suunas.
Samuti töötatakse aktiivselt uute riigietalonide arendamise nimel valdkondades, kus Eestil puuduvad hetkel etalonid. Nii on arendamisel aja ja sageduse, optiliste suuruste ning elektrilise võimsuse riigietalonid.

Mõne mõõtühiku puhul on riigietaloni hõlpsam hoomata, näiteks massiriigietaloni osa Eestis on kaaluviht ning pikkuse riigietaloni osa on metallist otsmõõt. Muuseuminurgas on alles isegi Eesti esimene pikkuse riigietalon aastast 1929. Tegelikult on füüsikaliste suuruste mõõtühikud seotud fundamentaalkonstantidega, mida ei saa otseselt käega katsuda ega näha. Siin tulevadki mängu spetsiaalsed seadmed ja nende kasutamisoskus.
Metroloogia keskasutus on iga riigi ühtne allikas mõõtetulemuste jälgitavusele. Jälgitavus tähendab, et iga mõõtetulemus on katkematu ahelana seostatav kõige täpsema võimaliku mõõtühiku realiseerimisega. Näiteks poes korrektselt taadeldud kaalul kurki kaaludes on kaalunäit pika ja katkematu ahela kaudu tagasiviidav täpsemate maailmas tehtud mõõtmisteni. Jälgitavuse tagamiseks kalibreeritakse Eesti riigietalone laborites, mis suudavad mõõta Eesti laboritest veel täpsemini näiteks Saksamaal või Prantsusmaal.

Metroserdi ülesanne metroloogia keskasutusena on riigietalonide abil kindlustada, et Eestis tehtavad mõõtmised on võrreldavad kõigi teiste sama valdkonna mõõtmistega üle kogu maailma. Nii saab tagada mõõtmiste usaldusväärsuse igal tasandil.
Metroserdi videosari "Mõõdetud maailm" annab ülevaate SI-mõõtühikutest, mõõtmise erinevatest tahkudest ja tulevikuperspektiividest. Sarjas astuvad üles metroloogid ning teadlased selgitavad, kuidas aitavad täpsed mõõtmised kaasa meie igapäevaelule ning maailma arengule.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa