Geenivaramu käivitas südametervise geeniuuringu
Geenivaramu käivitas uudse südametervise geeniuuringu, kuhu kutsutakse 2500 geenidoonorit, et välja selgitada, kas südamehaigusi saab tõhusamalt ennetada geeniriski põhjal määratud kolesteroolitaset alandava raviga.
Igal aastal sureb Eestis südamehaiguste tõttu enneaegselt ligikaudu 7500 inimest ehk jätkuvalt rohkem kui Euroopas keskmiselt. Tuntud riskitegurite, nagu suitsetamise, ülekaalu ja kõrge kolesteroolitaseme kõrval võib südame veresoonkonna haiguste riski mõjutada ka geneetika.
Nii on Eesti geenivaramu andmete järgi suure geeniriskiga inimestel haigestumisrisk südameveresoonkonna haigustesse koguni 91 protsenti suurem kui väikese geneetilise riskiga inimestel. "Ega me seda geeniriski ise mõjutada ei saa. Geenirisk on see, mis on meile sünnihetkel kaasa antud. Saame mõjutada aga neid teisi riske, mis inimesel on siis kaasuvana," selgitas Tartu Ülikooli peremeditsiini professor Ruth Kalda.
Kuigi ennetava statiinravi ohutust ja tõhusust on kinnitanud pikaajalised uuringud ja enam kui 35-aastane kasutuspraktika, kasutatakse seda Eestis pea neli korda vähem kui Põhjamaades, kus südamehaigustesse haigestutakse oluliselt vähem. Nii ongi geenivaramu algatatud südametervise geeniuuringu eesmärgiks teada saada, kas või kuivõrd on võimalik verekolesterooli taset langetavaid ravimeid kasutades ennetada just kõrge geeniriskiga inimestel südamehaiguste tekkimist.
Uuringu valimisse hakkab kuuluma 2500 geenidoonorit vanuses 45–80 aastat, kelle geenirisk vastab uuringu kriteeriumidele ja kellel praegu südamehaigust pole. "Vaatame, kas selle viie aasta jooksul, millal me siis nende kõrge geeniriskiga inimeste teisi riskitegureid mõjustame, kas selle aja jooksul väheneb südame-veresoonkonna haiguste tüsistuste sagedus, me saame nendel kolesteroolitaseme madalamaks ja nende vererõhu normaliseerida," selgitas uuringu meeskonna liige professor Margus Viigimaa.
Välja valitud geenidoonorid jagatakse juhuvaliku tulemusena kahte rühma. Viie aasta jooksul saab üks rühm kolesteroolitaset langetavat statiinravi, kontrollrühma uuritavaid käsitletakse aga praeguse ravijuhendi järgi. Mõlemad rühmad saavad lisaks soovitusi, kuidas toetada südametervist tervisliku eluviisiga.
Uuringu meeskonna liikme Rutt Kalda sõnul on eeldus, et ennetava statiinravi aitab edasi lükata või isegi vältida näiteks infarkti või insuldi teket. "Kui nüüd tõepoolest me leiame, et statiinid seda riski aitavad oluliselt vähendada, on see kõigepealt tähtis, et saame langetada Eestis veresoonkonnahaiguste riski. Teisalt on see ka nii-öelda maailmatasemel uuring. Sellisel viisil või selle eesmärgiga ei ole tõesti ühtegi uuringut läbi viidud," sõnas Kalda.
Uuringukutsed saadetakse valitud geenidoonoritele paari nädala jooksul.
Vaata ka Margus Viigimaa teemakohast intervjuud saates "Terevisioon".