Tehisaru ennustab ilma kiiremini kui superarvuti
Raadio- ja teleuudiste lõpus kuuleme ikka ilmateadet, see on auväärne traditsioon. Kuid teadusajakiri Nature kirjutab, et tänapäevane tehisaru suudab sekundite või minutitega välja käia sama täpse ilmaennustuse kui traditsiooniline superarvuti tundide või päevadega.
Tehisaru, mille on välja töötanud Cambridge'i Ülikooli teadlased Inglismaalt koostöös Alan Turingi Instituudi, Microsofti ja Euroopa Keskpika Ilmaprognoosi Keskusega, kannab nime Aardvark Weather ehk vabamapoolses tõlkes Ilmatuhnik. Tuhnik on Aafrika loom, kellele meeldib oma pika koonuga mullas tuhnida.
Tehisarukas Ilmatuhnik tuhnib satelliitidelt, ilmajaamadest ja muudest anduritest tulevates andmetes ning kiikab ka seda, mida olemasolevad kohalikud ja üleilmsed ilmamudelid välja pakuvad. Tööks vajab Ilmatuhnik ehk Aardvark vaid lauaarvutit.
Senistel tipptasemel ilmaennustusalgoritmidel jaotub töö enamasti mitmesse etappi, millest kõigi jaoks võib superarvutil kuluda mitu tundi. Hiljuti on suudetud üht tähtsat etappi, milles arvutatakse ilma muutumist ajas, panna tegema tehisaru ning juba sellega on prognoosimine kiiremaks ja täpsemaks läinud.
Aardvark ehk Tuhnik on kogu etapistiku asendanud üheainsa masinõppemudeliga.
Ta õpib otse lähteandmete pealt ning suudab paindlikult kohaneda ka tellija vajaduste järgi, olgu tellijaks siis Aafrika põllumees või Euroopa taastuvenergiaoperaator. Seni on ilmaennustussüsteemi tellija vajaduste jaoks kohandamine võtnud suurtel töörühmadel mitu aastat.
Edaspidi on teadlastel kavas ka Aardvarki ehk Tuhnikut täiustada, et see oskaks paremini ennustada ka orkaanide, tornaadode ja metsatulekahjude kulgu, aga miks mitte ka õhusaaste levikut, merevee liikumist ja merejää ulatust.
Pildil on tuhnik ilusa ilmaga.