X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Kodukasside toidulaualt leiab paar tuhat loomaliiki

Tulemuste põhjal on kassid söödavaks pidanud vähemalt 2080 loomaliiki,
Tulemuste põhjal on kassid söödavaks pidanud vähemalt 2080 loomaliiki, Autor/allikas: ERR

Ükskõik kui armsad, paksud või süütud kassid inimestele tunduda võivad, söövad nad koduseinte vahelt välja pääsedes praktiliselt kõike, mis neile suhu mahub. Varem ilmunud teadustööde koondanalüüs viitab, et kassid on üritanud maiustada enam kui 2000 loomaliigiga, kellest üle 300 on väljasuremisohus.

Alates nende kodustamisest Lähis-Idas ligi 10 000 aasta eest on levinud kassid koos inimestega peaaegu üle terve planeedi. Selle käigus on saanud neist oportunistid, murdes pea kõiki kohalikke loomaliike, kellest nende jõud ja kavalus üle käib. Eelnevate analüüside põhjal ei piisa nende tapmiskire rahuldamiseks vaid mõnest lõpuks inimeste voodisse jõudvast linnust või närilisest, vaid aastas langeb väljas uidata saavate kasside saagiks 50–140 lindu ja looma.

USA-s Alabama osariigis asuva Auburni Ülikooli ökoloog Christopher Lepczyki otsustas kolleegidega minna teemaga süviti ja ka välja selgitada, keda kassid täpsemalt himustavad. Ammendava vastuse saamiseks kammisid nad läbi viimase 20 aasta jooksul ilmunud kasside toitumist käsitlenud teadusartiklid, doktoritööd ja ministeeriumite koostatud aruanded. Neist mõned sisaldasid pelgalt kirjeldusi, teistes määrati kasside hamba alla sattunud liigid rooja- või okseproovide põhjal.

Tulemuste põhjal on kassid söödavaks pidanud vähemalt 2080 loomaliiki, pelgamata lisaks lindudele ja imetajatele ära ka roomajaid, putukaid, kahepaikseid ja isegi krabisid. Linnud moodustasid kõigist sel viisil jäädvustatud liikidest kõige suurema osa – 47 protsenti. Teisisõnu on kasside ohvriks langenud vähemalt iga kümnenda teadusele tuntud linnuliigi esindaja.

Lisaks on kassid proovinud ära vähemalt 463 roomaja-, 431 imetaja- ja 119 putukaliiki. Neile lisanduvad veel 90 teist liiki, kelle seast leiab nii kahepaikseid, ämblikke, kalu kui ka vähilisi.

Kuigi kõige sagedamini mainiti vaatluse alla võetud teadustöödes koduhiiri, küülikuid, rotte ja koduvarblasi, oli töörühma hinnangul märkimisväärne osa liikidest märksa haruldasemad. Ligi 350 mainitud liiki on punase raamatu põhjal väljasuremisohus ja veel 11 liiki on vähemalt vabast loodusest praeguseks täielikult kadunud. Kõige enam tekitasid kassid kahju saarelistes ökosüsteemis, kus arenenud mitmeid vaid sellele piirkonnale iseloomulikke loomaliike.

Ühtlasi kahtlustab Lepczyki kolleegidega, et kasside toidulauale jõudvate liikide arv võib olla veelgi suurem. Suurem osa metaanalüüsi kaasatud uuringutest tehti Põhja-Ameerikas ja Austraalias. Arengumaades on tehtud üksikuid, kuid põhjalikke uuringuid.

Isegi praeguste tulemuste põhjal leiab Lepczyki, et kassid söövad praktiliselt kõiki loomi, kellest nende jõud mõnel eluetapil üle käib. Nõnda mõjutavad need ka arvatust rohkemate liikide käekäiku. Kui kodus elavate kasside käimisi saavad inimesed tahtmise korral kontrollida, rõhuvad tulemused töörühma sõnul vajadusele tegeleda tõsisemalt ka hulkuvate kassidega.

Metaanalüüs ilmus ajakirjas Nature Communications.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: