Päikesesüsteemi üheksas planeet võib olla üsna Maa mõõtu

Mõned aastad pärast seda, kui Pluuto kääbusplaneediks nimetamise tulemusel kahanes Päikesesüsteemi teadaolevate planeetide arv üheksalt kaheksani, hakkas teadlaste seas kasvama kahtlus, et tegelikult võib planeete ikkagi olla vähemalt üheksa.

Sellisele võimalusele viitavad mõnede Päikesesüsteemi kaugemate taevakehade orbiidilised iseärasused. Milline see üheksas planeet on ja mis kõige pakilisem, kus ta asub, on jäänud aga üsna lahtiseks.

Nüüd on kaks Jaapani astrofüüsikut uurinud põhjalikult Kuiperi vöö taevakehade liikumise iseärasusi ja käinud välja oma ettekujutuse mõistatuslikust võimalikust planeedist.

Patryk Lykawka Osakast Kindai Ülikoolist ja Takashi Ito Chiba Tehnikainstituudist kirjutavad ajakirjas The Astronomical Journal, et tundmatu planeet tundub olevat suhteliselt meie maakera mõõtu, umbes poolteist kuni kolm korda suurema massiga kui Maa.

Tiirutab ta, kui ta muidugi olemas on, Päikesest umbes 250 kuni 500 korda kaugemal kui Maa. Orbiidi kalle Päikesesüsteemi põhitasandi suhtes võiks tal olla umbes 30 kraadi.

Lykawka ja Ito mudeli järgi leiduks siis Päikesesüsteemis Maa sarnane planeet ka Päikesest palju kaugemal kui seni teadaolevad Merkuur, Veenus, Maa ja Marss, kaugemalgi veel kui gaashiiglased Jupiter, Saturn, Uraan ja Neptuun, ja isegi veel mitu korda kaugemal kui endine kaugeim planeet Pluuto.

Kui Päikesesüsteem tekkis, siis tiirles algul Päikese ümber arvatavasti tervelt paarkümmend enam-vähem Maa suurust planeeti, võib-olla enamjaolt ka pisut väiksemaid; suurem osa neist lendas kokkupõrgete ja gravitatsioonilingutuse toimel peagi Päikesesüsteemist välja.

On võimalik, et üks neist on siiski jäänud poolele teele ja tiirutab nüüd suurel kaugusel, mõjutades seal teiste taevakehade liikumisi, kuid jäädes ise seni veel märkamatuks.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: