Maa moodi planeet tiirleb eluvööndis, meie lähedal
Planeete on teada juba üle viie tuhande, neist aga vaid veidi üle kümne on Maakera moodi ja tiirlevad seejuures tähe ümber elukõlblikkusvööndis.
Rõõm on teatada, et üks niisugune planeet on meile nüüd üsnagi lähedalt üles leitud.
Planeet Wolf 1069 b asub meist ainult 31 valgusaasta kaugusel, kosmilises mõttes päris ukse ees. Massi on tal Maakeraga võrreldes ainult 1,3 korda rohkem. Tähtkujuks, milles ta asub, kui kedagi huvitab, on Luik.
Tema täht, Wolf 1069 on punane kääbus, üsna jahe täht, nii et elukõlblikkusvööndisse paigutuv planeet peab tiirlema vägagi tähe lähedal. Ja tiirlebki, nii lähedal, et üheks tiiruks ümber tähe kulub vaid 16 Maa ööpäeva.
Tähelähedusest hoolimata võib planeeti lugeda kindlalt eluvööndis asuvaks aga ainult juhul, kui ta ümber juhtub olema kasvuhoonenähtust tekitav atmosfäär. Siis võiks keskmine pinnatemperatuur ta päevapoolkeral olla mõnusalt pluss 13 Celsiuse kraadi.
Kui aga atmosfäär puudub, siis valitsevad kõikjal planeedi pinnal miinuskraadid, mistõttu võimalik vesi ta pinnal on külmunud ja jääb ehk üle loota jääaluse ookeani olemasolule.
Elu tekkeks ja arenguks võiks planeedil muidu aega jaguda, sest punased kääbustähed on tuntud pikaealisuse poolest.
Teisalt võivad need tähed oma lähedal tiirutavaid planeete kostitada võimsate loidete ja tugeva ultraviolettkiirgusega, mis on elusolendite jaoks pigem kahjuliku toimega.
Õnneks tundub Wolf 1069 olevat suhteliselt rahulik täht, erinevalt näiteks meie lähimast naabrist Proxima Centaurist, mis on samuti punane kääbus, kuid palju aktiivsem, nii et Proxima ümber elukõlblikkusvööndis tiirlemas avastatud Maa-tüüpi eksoplaneedi võimalikud elusolendid tuleb tõenäoliselt arvata üsnagi ohustatud liikide hulka.
Planeedi Wolf 1069 b avastasid Diana Kossakowski Saksamaal Heidelbergis tegutsevast Max Plancki astronoomiainstutuudist ja ta kolleegid Hispaanias asuvas Calar Alto observatooriumis tehtud vaatluste põhjal.
Avastusest kirjutavad nad ajakirjas Astronomy & Astrophysics.