Selgusid parimad noorteadlased kolme minuti loengutes

{{1675409760000 | amCalendar}}

Reedel õhtul Eesti teaduste akadeemias toimunud konkursi "Teadus 3 minutiga" finaal-galal selgusid viis parimat.

Žürii valis konkursi laureaatideks:

  • Kertu Liis Kriguli (Tartu Ülikool, mikrobioomika; Antibiootikum – kas hunt lambanahas?);
  • Annette Milleri (Tallinna Tehnikaülikool, keemia; Kasulikum, aga mitte magusam – rinnapiima prebiootiliste suhkrute süntees);
  • Keiu Paapsi (Tervise Arengu Instituut, epidemioloogia; Kasvajad ei tunne vanusepiire);
  • Madli Raudkivi (Tallinna Ülikool, sotsioloogia; Hoolduspere – kellele ja milleks?);
  • Martin Sarapi (Tallinna Tehnikaülikool, elektrotehnika; Kihtlisandusmeetodi abil elektrimasinate jahutamine).

Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere tõi žürii otsust välja kuulutades võistlejate ühtlaselt kõrge taseme. Lisaks tõi ta esile, et seekordses finaalis oli esimest korda võistluse ajaloos rohkem ettekandeid humanitaar- ja sotsiaalteaduste valdkonnast võrreldes loodus- ja tehnikateadustega. Ka viimaste puhul vääris kiidusõnu kõigis lühiloengutes esinenud ootamatult tugev ja sädelev sotsiaalne sõnum.

Samuti valisid teadusportaali Novaator toimetajad oma lemmikud teadusartikli kirjutajate seast. Kolme esile tõstetu hulka said:

  • Marit Alas (Eesti Keele Instituut, lingvistika; Kohanimede säilimine ja kadu Vergi poolsaare näitel);
  • Jürgen Karvak (Tartu Ülikool, vooluveekogude ökoloogia; Ojad – linnalooduse tulipunktid ja ühendusteed);
  • ka Kristo Raun (Tartu Ülikool, suurandmete nooremteadur; Otsetee otsusteni – vastavuskontrolli tegemine voogandmetel).

Konkursi finaali jõudis 15 doktoranti ja noorteadlast, kes esindasid seitset ülikooli või teadusasutust. Võistlejad pidid oma aastaid kestnud teadustööst rääkima asjalikult ja arusaadavalt vaid kolme minuti jooksul. 

Žüriisse kuulusid teaduste akadeemia president Tarmo Soomere, riigikogu liige Yoko Alender, teatrijuht ja lavastaja Peeter Jalakas, ajakirjanik Tuuli Jõesaar, ettevõtja Kristel Kruustük ning kirjanik Karl Martin Sinijärv.

Järgneva paari kuu jooksul tehakse viie võitja loengutest videoklipid, mida näidatakse kevadhooajal Eesti Televisiooni saates "Terevisioon" ja Novaatoris. Viimases saavad vaatajad valida ka oma lemmiku.

Reedesele finaalile eelnesid ülikoolide sisekonkursid, koolitused esinemisoskuse treenimiseks ja praeguseks juba Novaatoris avaldatud populaarteaduslike artiklite kirjutamine.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: