Krüptomaailma tabas järjekordne jääaeg
Maailma suuruselt teine kübervaluuta kauplemiskeskkonda FTX ähvardab pankrott. Viimane võib olla järjekordne märk, et raha tsentraliseeritud kontroll on selle lahutamatu omadus, järeldab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Lääne India saarestikus, Kariibi mere ja Vaikse Ookeani kohtumise joonel asub 97 tuhande elanikuga suveräänne maa Antigua ja Barbuda. Nimi tuleneb kahest suuremast saarest, millest pealinn-saarele Antiugua andis omal ajal nime Christoph Kolumbus. Briti Ühenduse liikmena valitseb saarel konstitutsiooniline monarhia, mille riigipeaks on värskelt Ühendkuningriigi kuningaks saanud Charles III.
Riigi majandus keerleb ümber turismi, millest olulise osa moodustavad niinimetatud maksuturistid. Antigua ja Barbuda ei koorma alamaid tulumaksuga. Ilusa ilmastiku ja looduse kombinatsioon maksuseadustega on põhjus, miks peetakse saareriiki maksuparadiisiks. Riigi kodanikuks võib saada sünnijärgselt või läbi investeerimisprogrammi ehk tuues sinna oma äri.
Antigual on registreeritud maailmas suuruselt teine kübervaluuta kauplemiskeskkond FTX. Suurim analoogne ettevõte Binance on registreeritud mitte väga kaugel, Kariibi meres asuva teises tuntud maksuparadiisis, Kaimani saareriigis. Põhjused on mõistetavad.
Krüptovaluutavahetuse teenus võimaldab kaubelda klientidel krüptovääringute ja tavapärase raha vahel või vastupidi. Vahetuskeskkond teenib oma osa vahetuskursside väärtuste vahega spekuleerides või lihtsalt teenustasude pealt. Mõlemad ettevõtted on suhteliselt noored, üks kolme-, teine viieaastane.
Suhtelisest noorusest hoolimata on tegemist miljarditesse ulatuva väärtusega ettevõtetega. Erainvestorite turult raha saades hinnati kõigest miljoni kasutajaga FTX-i väärtuseks veel selle aasta jaanuaris 32 miljard dollarit. Selleks ajaks oli Bitcoini väärtus poole aastaga kahekordistunud ja maksis umbes 67 tuhat dollarit. Raha liikus ja elu oli ilus!
FTX-i rajasid 2019. aastal Sam Bankman-Fried ja Gary Wang. Neist esimene oli avalikkusele rohkem tuntud ja teda teatigi rohkem lühendiga SBF. Bankman-Friedist sai lühikese ajaga miljardär-filantroop, kes toetas uue rahaga mitmesuguseid algatusi, mille seast leidis nii heategevust kui kulme kergitavaid ettevõtmisi.
Muu hulgas oli ta pakkunud miljardeid Elon Muskile Twitteri ostu rahastamiseks ja kuulus demokraadist presidendi Joe Bideni suurtoetajate hulka. Lõppenud oktoobris hinnati SBF-i varade väärtuseks üle kümne miljardi dollari. Selle nädala teisipäevaks oli tema varade väärtus langenud 94 protsenti.
Juhtumit peetakse oma suuruses ja kiiruses ainulaadseks vaesustumiseks. SBF pole küll vaene sõna üldises tähenduses, kuid omab nüüd miljardite asemel miljoneid dollareid. Ühtlasi pole teda tabanud langus veel lõppenud. Suured kaotused tabavad teisigi investoreid. Kardetavalt sellega värske šokk ei piirdu.
Lisaks rahast ilma jäämisele heidab juhtum halba varju mitmele tunnustatud investeerimisettevõttele nagu Sequoia, Softbank, BlackRock ja sellesse nimekirja kuulub veel kümmekond suure rahaga uusi ideid rahastavat tegijat. Kardetakse, et rahastajad kaotavad julguse ja soovi edaspidi küberraha vallas tegutseda. Tulevikku ennustavalt kukkus Bitcoin uudisele järgnenud tundidega kahe aasta madalaimale hinnatasemele, umbes 16 tuhande dollari juurde. Langus on aasta algusega võrreldes üle 63 protsendi ja see pole sugugi peatunud.
Mis siis juhtus? Lühikese aja sees soovisid paljud rahavahendusteenuse kliendid kauplemiskeskkonnast raha välja võtta. Kolme päevaga taheti saada kuus miljardit dollarit. Vahest poleks see olnud probleem, kui kliendid küsivad oma raha tagasi juhuslikuma mustriga, sest üles-alla liikuva väärtusega süsteemis liigub palju paindlikku vara.
Seekord oli põhjus sihipärasem. Mainitud Binance teatas, et nad müüvad ära kõik FTX-i emiteeritud küberinstrumendid. Asjaolu nähakse konkurendi rünnakuna, mis mida ilmsemalt õnnestus. Levima hakkasid kuuldused FTX-i kauplemiseks loodud omaette väärtusega finantsinstrumendi FFT all kinni olevatest miljarditest, kuna keegi ei tahtvat neid rahaks vahetada. Seepeale soovisid kliendid FTX-i keskkonnast raha kätte saada.
Kehva turuseisu tõttu seda kõigile ei jätkunud ja FTX peatas teisipäeval ootamatult väljamaksed. Peagi järgnes teadaanne, et firma sai hea pakkumise konkureerivalt Binance'ilt. Viimane võtvat tegevuse üle ja kliendid ärgu oma raha pärast muretsegu, mis mõjus soovitule vastupidiselt.
Kliendid võinuks siiski ka kergendust tunda, et valdkonna suurim ettevõte võtab konkurendi tegevuse üle ja krüptomaailm muutub isegi tugevamaks. Sellega üllatused ei lõppenud. Binance teatas umbes päev hiljem, et nad ei ole siiski FTX-i ülevõtmisest huvitatud. See võib tähendada FTX-i pankrotti ja lisaks investoritele ka klientidele rahast ilma jäämist.
Seejuures paistaks Binance veelgi tugevamana. või siis mitte. Keegi ei tea ju, kas nad tahtsid FTX-i kõrvaldada või omandada, aga teise põdura toitmiseks pole ka neil vajalikku tervist. Igatahes teeb juhtum paljudele muret. Kardetakse suurte rahaliste kaotuste nakkuse kandumist teistesse ettevõtmistesse. Nende tagajärgede seas ennustatakse kogu küberraha temaatikale jääaja saabumist.
Varem on langustele järgnenud odava hinna käivitunud uus kasvulaine, kuna küberraha alusideed jäid muutumatuks. Neist keskseks on olnud detsentraliseeritus, vabadus kesksest järelvaatajast ehk mõjutajast. Usuti, et eelmiste tõusude ja langustega õpiti ahnust kontrollima ja algamas on pragmaatilisem küberraha kasutamise ajastu. Siin-seal püüdsid mõned riigid oma poliitikaga ära rikutud kohaliku raha asendada krüptovaluutaga ja räägiti panganduse leebumisest uue vääringu suhtes.
Uues kriisis võib jääda märkamata spontaanne areng, mis sõdib krüptoraha algidee vastu. Juhul kui Binance võidab FTX-i kadumisest, tähendab see tehingute kasvavat tsentraliseerimist kõige suurema kätte. See võib langetada krüptovaluutade väärtust, mõjudes halvasti teistele krüptovahetuskeskkondadele, kuni needki kukuvad kokku ja alles jääb üks tsentraalne tegija.
Järsku ongi raha tsentraliseeritud kontroll selle lahutamatuks omaduseks, mille ülene võim koondub Kariibi meres asuvale saarele?
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"